Partner serwisu Visa dla biznesu

MIT – nowe szanse dla startupów i fintechu

Asia Stankiewicz
Asia Stankiewicz
#Fintech
Opublikowano: 11 stycznia 2018, 10:57 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 20:16

8 stycznia br. rozpoczął się nabór do 4. edycji jednego z największych w Polsce programów akceleracyjnych – MIT Enterprise Forum Poland. Celem projektu jest przyspieszenie rozwoju młodych, innowacyjnych firm technologicznych poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą, doświadczeniem oraz zasobami wiodących polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa. Do programu można aplikować do końca lutego za pośrednictwem strony internetowej mitefpoland.org.

MIT startup 4 edycja

MIT Enterprise Forum Poland przewiduje akcelerację w ścieżce ogólnej oraz w czterech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych. Ścieżka „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” organizowana jest we współpracy z partnerem głównym programu – PKO Bankiem Polskim. Partnerem ścieżki akceleracyjnej „Energia” jest Grupa PGNiG. Ścieżkę „Zdrowie” współtworzy Grupa Adamed, natomiast pojawiającą się po raz pierwszy w programie ścieżkę „Agri-tech” wspiera fundusz AgriTech Hub.

Nowością w akceleratorze jest również ścieżka „Industry 4.0” dedykowana startupom technologicznym zainteresowanym współpracą z partnerami z regionu Dolnego Śląska. Jej realizacja będzie wspierana zarówno przez partnerów technologicznych, jak i merytorycznych, takich jak Balluff, FANUC Polska, fundusz ValueTech, Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators.

Czytaj także: Deloitte chce wspierać startupy z regionu Europy Środkowej i Wschodniej

Startup technologiczny potrzebuje akceleracji szytej na miarę

Akcelerację w ramach 4. edycji programu przejdzie około 25 startupów technologicznych. Początkujący przedsiębiorcy przez 3 miesiące będą współpracować z polskimi i międzynarodowymi ekspertami oraz mentorami nad weryfikacją i   dopracowaniem modeli biznesowych swoich przedsięwzięć. Wszystko po to, aby potrafili poradzić sobie w rynkowej rzeczywistości, skutecznie skomercjalizować swoje rozwiązania, jak również efektywnie pozyskać finansowanie na dalszy rozwój działalności.

Czytaj także: BGŻ BNP Paribas z pierwszym wdrożeniem startupu

Przed startupami na wczesnym etapie rozwoju, nawet tymi dysponującymi unikalnymi technologiami, stoi wiele wyzwań na drodze do zaistnienia tych rozwiązań na rynku. Problemem jest często brak wiedzy, doświadczenia i zaplecza finansowego. Rolą akceleratora jest wspieranie startupów w pokonywaniu tych barier – mówi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, organizatora programu MIT Enterprise Forum w Polsce.

W ramach akceleracji przekazujemy zespołom wiedzę biznesową, zapewniamy wsparcie merytoryczne i pomoc z pozyskaniu funduszy na dalszy rozwój – dodaje.

Czytaj także: Bank Pekao finansuje startupy

Zaangażowanie ekspertów ważnym czynnikiem w rozwoju startupów

Jak twierdzi Magdalena Jabłońska, w przypadku startupów technologicznych trudno mówić o jednym uniwersalnym modelu akceleracji. Młode firmy, które opracowały innowacyjne rozwiązania potrzebują wsparcia ekspertów i mentorów doskonale znających realia branży i rynku, na którym startup chce się rozwijać. Stąd też w program MIT Enterprise Forum Poland zaangażowanych jest ponad 100  specjalistów, delegowanych m.in. przez partnerów przemysłowych akceleratora, jak również wywodzących się z grona mentorów MIT Enterprise Forum.

Każdy startup jest inny i aby mógł się dynamicznie rozwijać, potrzebuje rozwiązań i wskazówek szytych na miarę. Stąd tak ważne na wczesnym etapie funkcjonowania firmy jest zaangażowanie ekspertów, którzy potrafią wskazać, w jakim kierunku startup powinien się rozwijać i jak ewentualnie zmodyfikować biznes, aby dopasować go do wymagań rynku – dodaje Jabłońska.

Czytaj także: Polskie startupy chcą zrewolucjonizować branżę IoT

Magdalena Jabłońska

Wsparcie polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw

Do tej pory akcelerację w ramach programu MIT Enterprise Forum Poland przeszło ponad 70 startupów technologicznych. Partnerzy programu udostępniają nie tylko zasoby eksperckie w trakcie trwania akceleracji, ale także otwierają drzwi do laboratoriów i placówek, dając zaplecze techniczne i technologiczne. Dzięki temu początkujący przedsiębiorcy mają unikalną szansę sprawdzenia swoich projektów przed oficjalną komercjalizacją.

Każdy z partnerów akceleracji przygotował unikalną propozycję wsparcia dla startupów. To firmy i organizacje, które nie tylko angażują się w pomoc młodym firmom technologicznym, ale są również realnie zainteresowane implementacją innowacyjnych rozwiązań w swoich własnych strukturach. Dzięki temu startupy biorące udział w programie zyskują unikalną szansę nawiązania bliskiej współpracy na zasadach komercyjnych z czołowymi polskimi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami – dodaje Magdalena Jabłońska.

Czytaj także: Z usług tego startupu korzysta nawet firma Trumpa

Partnerami wspierającymi program są Visa, Nokia oraz Campus Warsaw. W obrębie ścieżki Industry 4.0 na terenie Dolnego Śląska prawne i podatkowe wsparcie startupom zapewni firma doradcza Olesiński i Wspólnicy. Treningi sprzedażowe dla startupów przeprowadzą eksperci z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Sandler Training. Organizacjami wspierającymi program są Fundacja PKO Banku Polskiego, Weil, Gotshal & Manges LLP, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP).

Czytaj także: Na Uniwersytecie Warszawskim zakończył się międzywydziałowy projekt tworzenia startupów

Przedstawiciele firm partnerskich komentują program MIT Enterprise Forum Poland

-Realizacja dedykowanej ścieżki akceleracyjnej „Let’s fintech with PKO Bank Polski” jest elementem cyfrowej strategii PKO Banku Polskiego w zakresie wspierania innowacji oraz budowy ekosystemu dla wsparcia polskich start-upów. Akcelerator ułatwia nam weryfikację i testowanie nowych interesujących rozwiązań, które mają potencjał na wykorzystanie przez bank. Dzięki rozszerzeniu projektu o nowych partnerów i kolejne ścieżki program akceleracyjny będzie działał na jeszcze szerszą skalę – Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta w PKO Banku Polskim

Czytaj także: Grzegorz Pawlicki, PKO Bank Polski – dla startupu największą wartością jest współpraca z dużą instytucją

 Grupa PGNiG otworzyła się na współpracę ze startupami. Dokonaliśmy zmian strukturalnych, które zwiększyły naszą skuteczność w pozyskiwaniu i wdrażaniu innowacji. Jedną z nich było utworzenie inkubatora startupowego InnVento oraz udział w programie akceleracyjnym MITEF Poland. To był strzał w dziesiątkę. Dzisiaj InnVento jest już prawdziwym centrum startupowym, w którym testujemy innowacyjne rozwiązania, gdzie na co dzień funkcjonują startupy, odbywają się szkolenia i warsztaty. MITEF pomógł nam się rozwinąć i w następnej edycji liczymy na rewolucyjne pomysły dla ścieżki Energia – Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG SA ds. rozwoju

Czytaj także: Bank BGŻ BNP Paribas rozpoczął współpracę z Carrefour Polska

– Wspieramy lokalne firmy technologiczne, widząc w tym skuteczny sposób rozwoju ekosystemu firm partnerskich, w którym sieć Visa pełni rolę katalizatora innowacyjności w handlu. Współpracując z przedsiębiorstwami przełamującymi stereotypy i wprowadzającymi na rynki innowacyjne produkty i usługi pomagamy im w rozwoju oraz międzynarodowej ekspansji, co przynosi korzyści konsumentom, instytucjom finansowym oraz detalistom -Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Visa

Czytaj także: Visa zablokowała karty bitcoinowe

[MIT Enterprise Forum Poland/AS]


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

mit-nowe-szanse-dla-startupow