mLegitymacja to część oficjalnej rządowej aplikacji mObywatel, wydawanej przez resort cyfryzacji i spełnia dokładnie takie same funkcje jak tradycyjny dokument. Można z niej korzystać nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. Aby uruchomić mLegitymację trzeba posiadać telefon z Androidem w wersji co najmniej 6.0. Wersji na iOS jeszcze nie ma.

Ministerstwo Cyfryzacji postępach w pracy nad mDokumentami

W mLegitymacji znajdziemy takie dane jak imię i nazwisko ucznia, datę wydania, numer legitymacji, termin ważności, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, czy nazwę i adres szkoły. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi odpowiednio legitymacji szkolnej albo e-legitymacji.

Na początku marca 2019 roku pierwsze mLegitymacje szkolne trafiły do uczniów z powiatu węgrowskiego. Blisko 30 mDokumentów otrzymała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Kolejne trafią do przedstawicieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ostrówku.

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi także pilotaż mLegitymacji dla studentów. Testy trwają na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Do pełni szczęścia brakuje tylko wersji aplikacji na iOS, ale to pewnie tylko kwestia czasu, aż legitymacją w smartfonie będą mogli pochwalić się posiadacze iPhone’ów.