Maszyny ochronią przed oszustami. Współpraca Kredytmarket i Nethone

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 14 września 2018 Aktualizacja: 21 lutego 2019

Platforma Kredytmarket wykorzysta sztuczną inteligencję do lepszego wykrywania potencjalnych fraudów. To efekt współpracy z firmą Nethone.

Kredytmarket to internetowa platforma finansowa, stworzona przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców, która udziela krótkoterminowych kredytów online na działalność gospodarczą. Firma działa od grudnia 2016 roku.

Kredytmarket wykorzysta sztuczną inteligencję Nethone

Z tegorocznego badania EY wynika, że jeden na trzech przedsiębiorców traktuje fraudy jako największe zagrożenie dla swojej firmy. Hubert Rachwalski, CEO Nethone mówi, że w ubiegłym roku 11% firm pożyczkowych w Polsce straciło w wyniku fraudów ponad 10 mln zł. Więcej na temat raportu EY i Nethone można przeczytać tutaj.

Właśnie dlatego Kredytmarket postanowił wykorzystać rozwiązania Nethone, które opierają się na sztucznej inteligencji i służą do lepszego wykrywania oszustw. Jak czytamy w informacji prasowej Nethone wykorzystuje narzędzia do adaptacyjnej segmentacji retencji klientów oraz biometrię behawioralną. Mówiąc nieco prościej, algorytm zbiera dane o klientach i uczy się sposobu, w jaki każdy z nich korzysta ze swojego urządzenia. Dzięki temu system monitoruje zachowanie klientów – chodzi tutaj między innymi o manewrowanie po ekranie dotykowym.

Jeżeli narzędzia Nethone wykryją, że nagle sposób obsługi urządzenia całkowicie różni się od wyuczonego przez system, mogą taką informację przekazać dostawcy aplikacji w celu np. zablokowania jakiejś operacji lub uruchomienia dodatkowych metod weryfikacji tożsamości użytkownika.

System pozwala także na powiązanie danych technicznych o użytkowniku z danymi z wypełnionego wniosku o kredyt i wydanie oceny prawdopodobieństwa oszustwa. Wszystko dzięki zastosowaniu uczenia maszynowego. Algorytm przeciwdziała także wszelkim próbom anonimizacji klienta.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

mniej-fraudow-sztucznej-inteligencji-wspolpraca-kredytmarket-nethone