Kredytmarket to internetowa platforma finansowa, stworzona przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców, która udziela krótkoterminowych kredytów online na działalność gospodarczą. Firma działa od grudnia 2016 roku.

Kredytmarket wykorzysta sztuczną inteligencję Nethone

Z tegorocznego badania EY wynika, że jeden na trzech przedsiębiorców traktuje fraudy jako największe zagrożenie dla swojej firmy. Hubert Rachwalski, CEO Nethone mówi, że w ubiegłym roku 11% firm pożyczkowych w Polsce straciło w wyniku fraudów ponad 10 mln zł. Więcej na temat raportu EY i Nethone można przeczytać tutaj.

Właśnie dlatego Kredytmarket postanowił wykorzystać rozwiązania Nethone, które opierają się na sztucznej inteligencji i służą do lepszego wykrywania oszustw. Jak czytamy w informacji prasowej Nethone wykorzystuje narzędzia do adaptacyjnej segmentacji retencji klientów oraz biometrię behawioralną. Mówiąc nieco prościej, algorytm zbiera dane o klientach i uczy się sposobu, w jaki każdy z nich korzysta ze swojego urządzenia. Dzięki temu system monitoruje zachowanie klientów – chodzi tutaj między innymi o manewrowanie po ekranie dotykowym.

Jeżeli narzędzia Nethone wykryją, że nagle sposób obsługi urządzenia całkowicie różni się od wyuczonego przez system, mogą taką informację przekazać dostawcy aplikacji w celu np. zablokowania jakiejś operacji lub uruchomienia dodatkowych metod weryfikacji tożsamości użytkownika.

System pozwala także na powiązanie danych technicznych o użytkowniku z danymi z wypełnionego wniosku o kredyt i wydanie oceny prawdopodobieństwa oszustwa. Wszystko dzięki zastosowaniu uczenia maszynowego. Algorytm przeciwdziała także wszelkim próbom anonimizacji klienta.