Najnowszy raport NBP dotyczący kart płatniczych za I kw. 2021 roku dostępny jest tutaj. Z raportu wynika, że w okresie pierwszych trzech miesięcy 2021 roku przeciętnie dokonaliśmy 37 transakcji kartą płatniczą – zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych. Warto odnotować, że do transakcji gotówkowych zalicza się m.in. wypłaty z bankomatów lub wypłaty sklepowe (cash back).

Udział transakcji bezgotówkowych i gotówkowych

W kartach widać efekt pandemii

Karta płatnicza w 92,6 proc. przypadków użycia wykorzystywana jest do transakcji bezgotówkowych. Ich łączna wartość to 102 mld PLN – o 6 proc. mniej niż w poprzednim kwartale.

Należy mieć na uwadze, że spadki to w dużej mierze efekt lockdownu gospodarki, w tym ograniczenia mobilności Polaków – kartami płaci się w hotelach, na lotniskach czy za usługi gastronomiczne, a te branże silnie odczuły pandemię.

Udział transakcji bezgotówkowych

Mniej płatności kartą w sieci

W I kw. 2021 roku, co zaznacza NBP, spadła liczba transakcji oraz ich wartość, które dokonano kartami w Internecie. Według danych agentów rozliczeniowych przy użyciu plastiku dokonano 40,3 mln transakcji. Łączna wartość transakcji w sieci opiewała na kwotę 5,6 mld PLN. Można spekulować, że jest to skutek pandemii, ale też prawdopodobnie karty coraz silniej odczuwają dominację BLIKA w płatnościach w e-commerce.

Większość kart płatniczych stanowią debetówki (82,1 proc). W portfelach mamy ich aż 36,2 mln sztuk. To wzrost o 459 tys. Kart kredytowych mamy 5,4 mln sztuk w portfelach i w odróżnieniu do kart debetowych – ich liczba zmniejszyła się. Co prawda symbolicznie, bo tylko o 11,7 tys. sztuk, ale niestety trend spadkowy jest zauważalny od wielu kwartałów. Kredytówki tracą – ten produkt jest coraz trudniejszy w sprzedaży, a jednocześnie ma on coraz silniejszą konkurencję np. w postaci płatności odroczonych.

Liczba kart kredytowych

Ponad 1 mln terminali POS, ale ubywa bankomatów

Z dobrych wiadomości, to na polskim rynku w użyciu jest 1,03 mln sztuk terminali POS – o 10 tys. więcej niż na koniec 2020 roku. Wszystkie terminalne płatnicze umożliwiają dokonanie transakcji zbliżeniowej. Z kolei liczba akceptantów kart płatniczych wzrosła do 503 tys., a to oznacza wzrost o 2 proc. Kartą można zapłacić w blisko 800 tys. punktów handlowo-usługowych.

Na rynku mamy 21,4 tys. bankomatów. To o prawie pół tysiąca sztuk mniej niż w poprzednim kwartale. Liczba bankomatów maleje, podobnie jak liczba transakcji – w I kw. 2021 roku w bankomatach wykonano 109,7 mln transakcji, tj. 8 proc. mniej niż w IV kw. 2020 roku. Łączna wartość tych transakcji wyniosła 74,6 mld zł – średnia wypłata w bankomacie to 680 PLN, w porównaniu do 685 PLN do IV kw. 2020 roku. Jak widać, bankomaty służą do wypłat raczej większych kwot. Karty są coraz częściej wykorzystywane w codziennych płatnościach – przeciętna wartość transakcji to ok. 67 PLN.

Ciekawie wyglądają dane dotyczące cashbacku, czyli wypłaty sklepowej. W I kw. Zarejestrowano 4,5 mln wypłat na łączną kwotę 588 mln zł – pojedyncza wypłata sklepowa to 131 PLN. Jednakże NBP odnotował, że liczba placówek, które oferują wypłatę sklepową zmalała do 253 tys., tj. o 11 tys. mniej niż w poprzednim kwartale. Czyżby efekt pandemii?