Najwięcej wniosków – ponad 2,4 tys. wpłynęło w listopadzie. System Ognivo umożliwia bezpieczną i szybką komunikację on-line pomiędzy bankami a innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji objętych tajemnicą bankową.

Czytaj także: Rekordowy BLIK. 33 miliony transakcji w 2017 roku

Statystyki Ognivo w IV kwartale 2017 roku

Liczba wniosków o przeniesienie rachunku bankowego w systemie Ognivo

Liczba wniosków o przeniesienie rachunku bankowego z wykorzystaniem Ognivo w IV kw. 2017 r. wyniosła 6 655. W tym samym okresie 2016 r. odnotowano 7 571 takich wniosków. Na zamknięcie dotychczasowego rachunku w IV kw. 2017 r. zdecydowało się 6 618 osób, czyli ponad 99 proc. wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Przeniesienia salda dokonało 6 466 osób, tj. 97,2 proc. wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiły 453 osoby, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 339 osób.

Czytaj także: Ognivo jeszcze bardziej przydatne

W celu przeniesienia rachunku z dotychczasowego banku do innego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, wystarczy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. Równocześnie w taki sam sposób można złożyć wniosek o zamknięcie rachunku bankowego.

Ognivo umożliwia przekazanie środków, zleceń płatniczych i pełnomocnictw złożonych w dotychczasowym banku oraz informacji o dokonanej zmianie odpowiednim instytucjom, np. urzędowi skarbowemu czy ZUS. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, którego stajemy się klientem. Cały proces zajmuje zaledwie kilka dni i nie wymaga już udziału klienta.

W tym miejscu warto też przypomnieć o dzisiejszym komunikacie KIR dotyczącym prototypowego rozwiązania dla trwałego nośnika, opartego na technologii blockchain. Testy przeprowadzone przez banki przebiegły pomyślnie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Prototypowe rozwiązania dla trwałego nośnika. Oparte na blockchainie.