Partner serwisu Visa dla biznesu

Odbierasz przesyłkę na poczcie? Pokaż dowód w smartfonie

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#govtech
Opublikowano: 19 kwietnia 2019, 13:04 Aktualizacja: 13 maja 2019, 22:00

Udając się na pocztę po odbiór przesyłki trzeba posiadać ze sobą dowód osobisty. Do tej pory jedyną akceptowalną formą był dokument w wersji plastikowej, ale od 23 kwietnia wystarczy zabrać ze sobą smartfona. Użytkownicy aplikacji mObywatel będą mogli używać jej na poczcie do potwierdzania tożsamości przy odbiorze przesyłek poleconych.

Nowe dowody otrzymamy już za miesiąc

Używanie aplikacji mObywatel przy odbiorze przesyłek poleconych dotąd nie było możliwe ze względu na przepisy. Minister Infrastruktury zmienił jednak rozporządzenie, które to reguluje – od 23 kwietnia przy odbiorze przesyłki poleconej tożsamość można już potwierdzić także przy pomocy smartfona.

Po przesyłki ze smartfonem. Aplikacja mObywatel na poczcie

Polacy najczęściej używają dowodu osobistego na poczcie, właśnie do odbierania listów poleconych – zdradza minister cyfryzacji Marek Zagórski. Właśnie dlatego resort podjął kroki na drodze do zmiany obecnych przepisów. W aplikacji mObywatel zawarte są te same dane co w dowodzie osobistym użytkownika: jego imię i nazwisko, zdjęcie (to samo, co w dowodzie), data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty.

Teraz dzięki aplikacji w telefonie klienci Poczty Polskiej będą mogli odbierać przesyłki pocztowe listy i paczki (w tym usługi kurierskie) w obrocie krajowym i zagranicznym. Od zeszłego roku aplikacja mObywatel zyskała umocowanie prawne i można jej używać wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty.

Apkę można wykorzystać na przykład na recepcjach, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, czy przy wejściu na basen lub siłownię. Z mObywatela nie skorzystamy jednak przy potwierdzaniu tożsamości w sądzie czy u notariusza, a także za granicą.

Ministerstwo Cyfryzacji stale rozwija aplikację. Poza mTożsamością dobrym przykładem może być mLegitymacja, czyli legitymacja w smartfonie, dostępna dla uczniów, a niedługo także dla studentów. Resort zdradza, że niebawem pojawi się też coś dla kierowców – mPojazd, czyli odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego naszego auta.

/Rafał Tomaszewski


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

mobywatel-dowod-w-smartfonie-poczta-list-polecony