e-TOLL to nowy system poboru opłat na autostradach współtworzony przez Ministerstwo Finansów. Zastąpi on dotychczasowy system viaTOLL i ma wystartować w czerwcu bieżącego roku. Prezydent podpisał już nowelizację ustawy w tej sprawie.

Do systemu e-TOLL można zalogować się za pomocą mObywatela

Do korzystania z opartego o technologię pozycjonowania satelitarnego systemu e-TOLL zobowiązany będzie kierowca każdego autobusu oraz pojazdu (lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony), który porusza się po sieci płatnych dróg. Nowy system zacznie działać już od czerwca bieżącego roku, ale na początku w ramach okresu przejściowego dostępne będą oba rozwiązania – viaTOLL i e-TOLL.

Co nowy system zmienia z punktu widzenia kierowców? Nie będzie konieczności podpisywania umowy – wystarczy rejestracja w Internetowym Koncie Klienta, która możliwa jest całkowicie online. Dane geolokalizacyjne będą mogły być przekazywane do systemu z wykorzystaniem urządzenia pokładowego, zewnętrznych systemów lokalizacyjnych, czy aplikacji mobilnej e-TOLL PL.

Do systemu e-TOLL można zalogować się korzystając z profilu zaufanego lub z aplikacji mObywatel. Wystarczy wejść na stronę https://etoll.gov.pl/ i w prawym górnym rogu ekranu wybrać „Zaloguj się do IKK”. Po wybraniu logowania z użyciem mObywatela na ekranie pojawi się QR kod. Aby go zeskanować należy uruchomić aplikację, przejść do dokumentu mObywatel (mTożsamość) i wybrać funkcję przekaż do instytucji

To kolejne udogodnienie dla kierowców dostępne w aplikacji mObywatel. W rządowej aplikacji można już znaleźć mobilne prawo jazdy (z którego korzysta ponad 1,5 mln osób) oraz odzwierciedlenie danych z polisy OC i dowodu rejestracyjnego.