Partner serwisu Visa dla biznesu

Monzo chce pozostać jednorożcem

Fintek
Fintek
#Fintech#Koronawirus
Opublikowano: 15 maja 2020, 18:56 Aktualizacja: 15 maja 2020, 18:58

Pandemia to ciężki czas dla neobanków. Jeden z fintechowych jednorożców challenger bank Monzo musi mierzyć się z wyzwaniem pozyskania inwestora, który zapewni firmie przetrwanie. Jeszcze rok temu fintech wyceniany był na 2 mld funtów. Teraz jest to już 40% mniej.

Monzo wprowadzi konta premium. Fintech chce zacząć zarabiać

Nie ma powodów do radości

Wielokrotnie opisywany na łamach Fintek.pl challenger bank Monzo nie może pandemii zaliczyć do łatwego czasu. Firma musiała zredukować zatrudnienie o ponad 200 osób, zamknąć biuro w Las Vegas, a sam zarząd zrezygnował z wynagrodzenia.

W kolejnej rundzie finansowania, która ma się zakończyć w ciągu miesiąca, Monzo planuje pozyskać ok. 70 mln – 80 mln funtów – czytamy w Financial Times. Taka kwota zapewniłaby wycenę spółki na poziomie ponad 1,2 mld funtów, a jednocześnie dałaby szansę na przetrwanie trudniejszego okresu – analitycy wskazują, że Monzo zbliży się do uzyskania rentowności w drugiej połowie 2021 roku.

COVID-19 challenge

Monzo to po prostu w pełni internetowy bank ze sprawną aplikacją mobilną i brakiem opłat za usługi, które w normalnym brytyjskim banku są płatne. W 2020 roku trudno określić to mianem nadzwyczajnej innowacji – niektórzy nawet mogliby użyć sformułowania, że to nieuczciwa konkurencja. Z drugiej strony, taka jest natura challengerów – oferować coś taniej i lepiej. Z usług fintechu korzysta już ponad 4,2 mln klientów w Wielkiej Brytanii. Na razie oferta nie jest dostępna dla osób nie będących rezydentami.

W czasie pandemii challenger banki straciły zainteresowanie ze strony konsumentów. Aczkolwiek nie jest to reguła, bardziej zależy to od oferty – te fintechy, które są nastawione np. na klientów-podróżników lub emigrantów, w okresie zmniejszonej aktywności ekonomicznej po prostu nie są w użyciu.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

monzo-chce-pozostac-jednorozcem