Monzo key figures

COVID-19 zmienił wszystko

Pandemia COVID-19 stawia w wątpliwość dalsze funkcjonowanie fintechu (firma musiała zwolnić 8% pracowników i obniżyć wynagrodzenia), ale Monzo nie składa broni i będzie kontynuować działalność – zarząd wierzy, że osiągnie break even na początku 2022 roku.

By zwiększyć dochody fintech uruchomił m.in. płatną wersję konta Monzo Plus (to już trzecia próba), gdzie klienci mogą korzystać z wyższego oprocentowania oszczędności i darmowych bankomatów. Konta typu premium to jedna z popularniejszych ścieżek, którą podążają challenger banki z całego świata. Nie da się robić kasy oferując darmowe usługi dla konsumentów – to co działa w branży social media, prawdopodobnie nigdy nie sprawdzi się w bankowości.

Trudno nie pokusić się o komentarz, że 5 lat na rynku, a straty wciąż rosną i to przy zwiększającej się liczbie użytkowników i ciągłym rozwoju aplikacji. Pandemia nie służy challenger bankom – zwłaszcza, gdy wykorzystywane są one jako rachunki dla ekspatów. Firma obecnie zatrudnia ok. 1,5 tys. osób, wciąż planuje dalszą ekspansję, ale apetyt inwestorów na dalsze finansowanie przedsięwzięcia prawdopodobnie ulegnie zmniejszeniu.

Monzo wyniki rzis

Przychody rosną szybko, ale czy to wystarczy?

Co prawda fintech potroił przychody – do 67,2 mln funtów z 19,7 mln funtów w 2018 roku. Głównym źródeł wzrostu jest fakt, że fintech pobiera 0,2% prowizji za transakcje kartami. Monzo udzieliło też rekordowo dużo pożyczek – na kwotę 143 mln funtów, czyli o 120 mln funtów więcej niż rok wcześniej. Jednak fintech oczekuje, że wzrosną straty kredytowe – na co niewątpliwie wpływ ma pandemia – z szacunków challenger banku wynika, że będzie to 20,3 mln funtów wobec 3,9 mln funtów rok wcześniej.

Dobrą wiadomością jest znaczny wzrost liczby użytkowników – o 2,3 mln w ciągu roku. Zwiększyła się też wartość depozytów – do ponad 1 mld funtów. Łącznie klienci za pośrednictwem Monzo wydali 10,9 mld funtów – to wzrost o 7,6 mld funtów w ciągu roku.

Obecnie Monzo wyceniane jest na 1,24 mld funtów. Fintech niedawno pozyskał 60 mln funtów na dalszy rozwój.

W 2018 roku fintech Revolut, jeden z głównych konkurentów Monzo, osiągnął 58 mln funtów przychodu i 33 mln funtów straty. Obecnie Revolut ma ponad 12 mln użytkowników na całym świecie i wyceniany jest na ponad 5 mld dolarów.