mObywatel to rządowa aplikacja, z której korzysta ponad pół miliona Polaków. W jej ramach działają takie rozwiązania jak mTożsamość (mobilny dowód osobisty), mPojazd, eRecepta (Internetowe Konto Pacjenta) oraz mLegitymacje – szkolne i studenckie. Ze wszystkich funkcjonalności mogą korzystać tylko właściciele smartfonów z Androidem w wersji 6.0 lub nowszej.

mPojazd już dostępny na systemach iOS

mPojazd odzwierciedla dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, karcie pojazdu i potwierdzeniu polisy OC. Mogą z niego korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są „wpisani w dowód rejestracyjny”. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczysz samochodów wypożyczonych, firmowych, czy leasingowanych. mPojazd nie łączy się z siecią bez Twojej zgody, aby pobrać nowe informacje o ubezpieczeniu lub badaniu technicznym, musisz samodzielnie wybrać opcję „odśwież dane” – czytamy w opisie rozwiązania w App Store.

Następne zadanie dla Ministerstwa Cyfryzacji, to udostępnienie na systemy iOS także eRecepty i mLegitymacji – zgodnie z zapewnieniami resortu kolejne moduły na iOS mają być wdrażane na początku przyszłego roku. To o tyle istotne, że do mobilnych legitymacji szkolnych mają już dostęp uczniowie 3 tys. placówek.

Resort Marka Zagórskiego pracuje także nad kolejnymi nowościami w wersji na Androida. Jedną z nich jest udostępnienie mobilnego prawa jazdy, do którego moglibyśmy mieć dostęp z poziomu smartfona. Jeszcze we wrześniu minister cyfryzacji mówił, że wprowadzenie prawa jazdy w smartfonie to kwestia „bardzo krótkiego czasu”. Już niedługo do samochodu nie trzeba będzie zabierać żadnych papierowych dokumentów.