Rozwój szeroko pojętych usług mobilnych został znacznie przyspieszony przez światową pandemię COVID-19. Nie ominęło to branży medycznej. W trakcie marcowego lockdownu wielu pacjentów utraciło możliwość wybrania się na standardową wizytę u lekarza.

mRECEPTA

Recepta elektroniczna

Na szczęście dzięki wprowadzonemu na początku roku rozwiązaniu recepty elektronicznej, osoby przewlekłe chore zachowały dostęp do leków niezbędnych na co dzień.  Aktualne przepisy prawne umożliwiają przeprowadzenie konsultacji zdalnych, za pomocą systemów teleinformatycznych.

W większości przypadków tego typu  wizyty polegają na rozmowie telefonicznej z lekarzem z naszej przychodni rodzinnej, jednak coraz częściej z pomocą pacjentom i medykom przychodzą nowe technologie. Dzięki temu możemy skonsultować się ze specjalistą poprzez videochat, a w ostatnim czasie nawet poprzez aplikację w naszym smartfonie. Jedną z nich jest mRECEPTA. Dostępna zarówno na urządzenia z Androidem jak i iOS.

Celem aplikacji jest zapewnienie szybkiego dostępu do e-recepty lub e-zwolnienia. Oczywiście jeżeli istnieją ku temu wskazania lekarskie. Dzięki temu w prosty sposób uzyskamy receptę np.  na antykoncepcję hormonalną,  leki przyjmowane na alergię czy inne preparaty przyjmowane przewlekle.

Aplikację można pobrać bezpłatnie z Google Play i App Store

W pierwszym  etapie uzupełniamy formularz z wywiadem lekarski, następnie podajemy nasze podstawowe dane i opłacamy konsultację poprzez bramkę płatności online. Dane te trafiają do lekarza, który po ich analizie podejmuje decyzję o wystawieniu recepty.

mRECEPTA daje również możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego, jednak w tym celu wymagane jest przeprowadzenie rozmowy telefonicznej z lekarzem. Po podaniu danych specjalista oddzwoni do nas w celu przeprowadzenia konsultacji. Według twórców aplikacji większość konsultacji realizowanych jest w ciągu 30 minut. Sprawdziliśmy i faktycznie tak jest. Teoretycznie w celu przedłużenia recepty możemy zadzwonić do naszej przychodni na NFZ, jednak każdy kto próbował dodzwonić się do publicznej placówki, wie że nie zawsze jest to takie proste. Nie wspominając o porze nocnej i świętach.

-Nigdy nie potrafiłem zrozumieć konieczności długiego oczekiwania pod gabinetem lekarskim tylko w celu otrzymania recepty, na szczęście rozwój telemedycyny i wdrożenie e-recepty znacznie ten problem ograniczyło – mówi Krzysztof Herman, lekarz i współtwórca aplikacji mRECEPTA.

Według informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia w pierwszym półroczu 2020 wystawiono ponad 207 milionów recept elektronicznych.  Nie wiemy ile z nich wystawiono podczas wizyt zdalnych, ale liczba ta z pewnością, patrząc na obecne trendy i sytuację epidemiczną  liczba ta będzie rosła.

/materiał partnera