Handel transgraniczny to duży i jak dotąd niewykorzystany potencjał dla polskich e-przedsiębiorców. Polskie produkty, cenione na całym świecie za wysoką jakość oraz atrakcyjne ceny, są coraz popularniejsze wśród zagranicznych konsumentów, zwłaszcza z Niemiec, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Implementacja PSD2 rozłożona na czynniki pierwsze

Multi Currency Pricing – stała cena dla każdego

To klienci, o których warto walczyć, ponieważ statystyczny Europejczyk wydaje na zakupy internetowe prawie 3 razy więcej niż polski e-konsument. Mimo to, jedynie 7% polskich e-sklepów oferuje sprzedaż swoich produktów poza granice naszego kraju, a mniej niż 10% posiada anglojęzyczną wersję strony.

Na korzyść przedsiębiorców wpłyną także planowane zmiany legislacyjne w Unii Europejskiej. Obecnie prowadzone są prace nad strategią Jednolitego Rynku Cyfrowego, która ma usprawnić i ułatwić dostęp do towarów i usług cyfrowych w UE, maksymalizując potencjał wzrostu gospodarki cyfrowej.

Specjalne rozwiązanie wspierające e-handel transgraniczny wprowadza właśnie PayU. Usługa Multi Currency Pricing (MCP) polega na zaoferowaniu konsumentom posiadającym instrumenty płatnicze w obcych walutach stałej, pewnej ceny: klient jeszcze przed dokonaniem zakupu wie, ile zapłaci za dany produkt w walucie, w której posiada rachunek bankowy czy kartę.

– W PayU wspieramy branżę e-commerce nie tylko na poziomie lokalnym, ale i międzynarodowym. Polscy przedsiębiorcy potrzebują rozwiązań, które ułatwią płatności transgraniczne i pomogą im dotrzeć do klientów poza granicami kraju. Emigracja zarobkowa spowodowała, że już 10-15% e-konsumentów kupujacych w Polsce posługuje się instrumentami finansowymi w obcej walucie. Dzięki funkcjonalności MCP klienci nie muszą martwić się o niekorzystne przewalutowanie, ponieważ od początku wiedzą ile zapłacą za swoje zakupy – mówi Joanna Pieńkowska-Olczak, Country Manager PayU w Polsce.

Przewalutowanie odbywa się na stronie sklepu, przed przystąpieniem do transakcji, zwiększając tym samym komfort zakupów zagranicznych. Przeprowadzony wśród właścicieli e-sklepów program pilotażowy wskazał, że konwersja zakupowa jest kilka razy wyższa, im szybciej konsument pozna ostateczną cenę produktu.

Możliwość zintegrowania usługi MCP na stronie internetowej sprzedawcy, pozwala na wyświetlanie cen w obcej walucie już podczas przeglądania oferty. Obecnie MCP obsługuje trzy waluty: euro, dolary i funty brytyjskie. Docelowo klienci polskich sklepów internetowych będą mogli płacić także m.in. w koronach czeskich, norweskich i duńskich, oraz we frankach szwajcarskich.

Niedługo na Fintek.pl pojawi się rozmowa z Tonym Joeglalem, dyrektorem ds. rozwoju biznesu w regionie EMEA w PayU. Jeżeli natomiast chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o działalności PayU, to zachęcamy do lektury wywiadu z Andrzejem Bassarą, szefem strategii i rozwoju produktu Payu.