Rynek wymiany pieniędzy online w ostatnich czasach bardzo się rozwija. Coraz więcej transakcji walutowych odbywa się właśnie przez Internet. Mówi się o fenomenie e-kantorów na polskim rynku, które w ciągu kilku ostatnich lat zyskały dużą popularność. Ponadto napędzają wzrost wartości fintechów. Przy internetowej wymianie pieniędzy powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Czy wymiana pieniędzy w sieci jest bezpieczna?

Do popularności kantorów internetowych przyczyniło się kilka czynników. Dla klientów chyba najistotniejszym aspektem jest wygoda i mniejsze koszty, niż wymiana waluty stacjonarnie. Nie musimy wychodzić z domu, żeby wymienić gotówkę, a kantory kuszą nas niskimi spreadami. Oczywistym plusem jest również szybkość transakcji. A co z bezpieczeństwem? Wymieniając pieniądze online nie musimy przemieszczać się po mieście z plikiem banknotów. Czy jednak dzięki temu wymiana online jest w 100% bezpieczna?

Skąd wiedzieć, czy wymieniając pieniądze w sieci nie trafimy na oszustów? Wraz z wzrostem popularności innowacyjnych rozwiązań płatniczych wzrasta niebezpieczeństwo ze strony cyberprzestępców. Wymieniając pieniądze online jesteśmy narażeni na różne ataki. Aby ich uniknąć trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze należy sprawdzić partnera danego kantoru. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy, w prosty i tani sposób może stworzyć stronę internetową, która swym profesjonalnym wyglądem będzie przyciągać klientów. Jak sprawdzić czy kantor, który nas interesuje, działa legalnie?

Wymieniając pieniądze w sieci warto przede wszystkim sprawdzić partnera. Internet pozwala relatywnie tanio postawić profesjonalnie wyglądającą stronę internetową. Są jednak elementy, których łatwo oszukać się nie da. Można sprawdzić na jakiej podstawie działa dany portal. Wiadomo, że instytucje nadzorowane przez KNF na podstawie licencji instytucji płatniczej są bardziej wiarygodne niż podmioty, które takiej licencji nie chciały lub nie otrzymały. Warto również sprawdzić jak długo dany podmiot jest na rynku. Staż wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale też na komfort korzystania. Im dłużej firma jest na rynku tym więcej ma doświadczeń, jak sprawnie obsługiwać klientów – mówi Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Na co zwrócić uwagę przy internetowej wymianie pieniędzy?

Korzystając z usług online najpierw znajdujemy informacje i opinie na temat danego produktu. Tak samo należy postąpić przy okazji wymiany pieniędzy w sieci. Przed transakcją warto poszukać opinii na temat kantoru, który nas interesuje.

– Kolejną rzeczą jest sprawdzenie opinii na temat firmy. Mowa tutaj zarówno o forach internetowych, gdzie można przeczytać spontaniczne wpisy zadowolonych, lub częściej niezadowolonych, klientów. Są też również dedykowane serwisy zajmujące się zbieraniem opinii. Dobrym przykładem jest najpopularniejszy obecnie w Polsce portal opineo.pl. – dodaje Maciej Przygórzewski.

W przypadku finansów osobistych ostrożności nigdy za wiele. Wykonując transakcje online należy zwrócić uwagę na komunikaty wyświetlane przez stronę oraz na numer rachunku. Co prawda przelanie środków na niewłaściwy numer konta nie jest już problemem – dzięki nowej ustawie o usługach płatniczych, ale sprawa komplikuje się w przypadku transferu pieniędzy na rachunek prowadzony w innej walucie…

– Drugą rzeczą, na którą warto zwracać uwagę są komunikaty wyświetlane przez portal. Jeżeli chodzi o nasze pieniądze, naprawdę nie warto klikać na oślep. Błąd w przelewie w najlepszym wypadku będzie nas kosztował trochę nerwów i opóźnienie transakcji. W najgorszym wypadku możemy przelać pieniądze na złe konto prowadzone w innej walucie. Wtedy przewalutowanie zostanie wykonane przez bank, a nie kantor internetowy. Oznacza to stratę kilku procent wysyłanej kwoty. Coś czego każdy by chciał uniknąć. W komunikatach pokazują się również często informacje o świętach w różnych krajach. Warto wziąć to pod uwagę wysyłając pieniądze na ostatnią chwilę. Jeżeli w Wielkiej Brytanii jest dzień wolny, to nasze funty będą mieć najprawdopodobniej dzień opóźnienia – komentuje Przygórzewski.

Dokładnie – należy zwracać większą uwagę przy wymianie pieniędzy online i nie tylko. Każda transakcja wykonywana w sieci obarczona jest pewnego rodzaju ryzykiem. Wraz ze wzrostem popularności usług online, wzrasta też zainteresowanie ze strony cyberprzestępców, którzy mogą wykorzystać chwilę nieuwagi.