Dla człowieka rozwój aplikacji wykorzystujących procesy poznawcze oraz szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji skutkuje bardziej racjonalnym podejmowaniem decyzji. Zatem jaki wpływ na twoją firmę mają szybko rozwijające się aplikacje tego typu?

Czytaj także: Elon Musk po raz kolejny wzywa do uregulowania sztucznej inteligencji

Przyszłość aplikacji

Przełomowy projekt badawczy zatytułowany „Przyszłość aplikacji” (The Future of Apps), wspierany przez F5 Networks, pokazuje istotne informacje o tym, w jaki sposób aplikacje ukształtują zachowanie konsumentów i jak głęboko przekształcą modele biznesowe w przyszłości. W raporcie znajdują się między innymi komentarze wybitnych ekspertów z dziedzin cyberbezpieczeństwa, biometrii oraz z wiodących firm technologicznych, zawierające prognozy transformacji cyfrowej.

W miarę ekspansji gospodarki opartej na danych, nowe pomysły dotyczące zarządzania ryzykiem czy ochrony prywatności będą polegać głównie na sztucznej inteligencji i systemach samouczących się. Wszystko po to, aby twórcy aplikacji byli w stanie implementować innowacyjne rozwiązania w świecie w którym wzajemne relacje typu człowiek-maszyna będą codziennością.

Integracja sztucznej inteligencji oraz nawyków konsumenckich wytworzy nową warstwę doświadczeń i motywacji, a także pozwoli na bogatsze możliwości znalezienia i wyboru usługi.

– Myślę, że dojdziemy do momentu, w którym aplikacja będzie w stanie doradzić, czy powinienem wybrać daną usługę czy może z niej zrezygnować. Musi opierać się to na jakimś modelu doradztwa i myślę, że to właśnie będzie główną rolą AI w aplikacjach – być moim doradcą, gdy z nich korzystam. – stwierdził Mostafa Zafer z IBM w raporcie FoA.

Wielu ekspertów uważa, że rozwój open source wpłynie na pogorszenie kontroli jakości i będzie wymagał poświęcenia większej uwagi tematom bezpieczeństwa. Regulacja formatu open source jest trudna i rodzi więcej pytań niż odpowiedzi w sferze chociażby zgodności z regulacjami, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z przechwyceniem danych osobowych.

– Zwiększająca się liczba osób dostrzegających zagrożenie, takie jak chociażby backdoor, napędza popularność rozwiązań typu open source. Jest to wynikiem przeświadczenia, że jeśli społeczność ma wgląd do otwartego kodu, to całość aplikacji jest bezpieczna i wolna od luk w zabezpieczeniach systemu. – mówi Rebecca Parsons z Thoughtworks.

Czytaj także: Polski startup Billon otrzyma prawie 2 mln euro z programu Komisji Europejskiej

Dostrzec nowe możliwości

Rzeczywistość pokazuje, że inteligentne aplikacje są kluczowe dla gospodarki cyfrowej, która aktualnie kształtuje cały nasz interaktywny świat. Rozszerzona rzeczywistość (AR) i biometria ukształtują przyszłość. Połączenia świata realnego z aplikacjami otworzą nowe możliwości nie tylko dla handlu i rozrywki, ale także pomogą w rozwiązywaniu złożonych problemów. Procesy produkcyjne staną się bardziej niezawodne, a produkty (takie jak np. inteligentne soczewki kontaktowe) rozszerzą możliwości, którymi będziemy dysponować postrzegając świat.

– Do roku 2020 aż jedna trzecia konsumentów będzie korzystała z aplikacji wspierających rzeczywistość rozszerzoną, w takiej lub innej formie, wykorzystując je do a-commerce, co widać już teraz w wielu obszarach handlu – wyjaśnia Dany El Eid z Pixelbug.

Co ciekawe, deweloperzy i naukowcy przesuwają granice dotyczące relacji komputer-człowiek. Idea, że nauka pozwoli nam zniwelować granice geograficzne, i umożliwi holograficzne czy telepatyczne telekonferencje, zmieni formy wymiany handlowej oraz społecznej. Wykorzystanie biometrii do bezpośredniego połączenia ludzi ze światem cyfrowym automatycznie podniesie poprzeczkę w kwestii przyszłych technologii.

Neil Harbisson jest cyborgiem-aktywistą, znanym jako pierwsza osoba na świecie z anteną wszczepioną w czaszkę. Neil uważa, że „jeśli część ciebie jest elektroniczna to możesz ją usprawnić, ponieważ technologia wciąż się rozwija. Dodatkowo, jeśli masz cybernetyczny zmysł lub jakąkolwiek część ciała, ona także ma szansę się zmienić. Więc zamiast skupiać się na tym, że im jesteś starszy tym twoje zmysły będą słabsze, pomyśl, że z czasem, dzięki technice, zmienią się ona na lepsze”.

Czytaj także: BLIK nie jest Fidget spinnerem płatności. Wywiad z Dariuszem Mazurkiewiczem z PSP

Nowa rzeczywistość

Zagrożenia związane z tą „nową rzeczywistością” prowadzą do wielu wątpliwości co do przyszłości aplikacji. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa będą nadal walczyć z botami, starając się chronić prywatne dane, będące podstawowymi informacjami o naszej tożsamości.

Świadomość pokona oszustów, ale będziesz polegał nie tylko na własnych umiejętnościach, lecz także na firmach chroniących Twoją tożsamość. Ten moment nadciąga coraz szybciej, więc zastanów się – jak zadbasz o zabezpieczenie swoich aplikacji na przyszłość?

Ireneusz Wisniewski-F5.