O sprawie przypomina „Rzeczpospolita”. Na Fintek.pl pisaliśmy o tym już 15 listopada – czyli dzień po tym, jak projekt rozporządzenia Ministra Finansów o kasach rejestrujących pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Proces legislacyjny można śledzić tutaj.

Ministerstwo Finansów uszczelnia system podatkowy

Celem resortu finansów jest dalsze uszczelnianie systemu podatkowego, ale dla przedsiębiorców takie zmiany są równoznaczne z wywróceniem ich biznesu do góry nogami. Szczególnie, że nowe przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2019 roku, czyli za 3 tygodnie. Poniżej screen z uzasadnienia projektu.

Rozporządzenie ma związek ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług, której projekt został przedstawiony w kwietniu 2018. Przypomnijmy, że w myśl nowych przepisów wprowadzono wymóg posiadania kas fiskalnych online, które mają przekazywać dane o transakcjach do Krajowej Administracji Skarbowej.  Kasy fiskalne starego rodzaju mogą być nabywane tylko do 31 grudnia bieżącego roku i mają funkcjonować obok kas fiskalnych online do momentu wyeksploatowania się. Więcej o nowych przepisach i obowiązkach przedsiębiorców można przeczytać tutaj.

W związku z tym Ministerstwo Finansów doszło do wniosku, że trzeba wydać nowe rozporządzenie, które ujednolici przepisy dotyczące kas fiskalnych. Najciekawsze jest to, że zmiany mają zacząć obowiązywać już za 3 tygodnie… Taka rewolucja wymaga wymiany wszystkich systemów komputerowych, obsługujących transakcje w polskich sklepach. Trzeba też zadbać o odpowiednią edukację klientów.

Co w sytuacji, gdy płatność kartą nie przejdzie? Jak sprzedawcy mają przygotować się do zmian w tak krótkim czasie? Co ze sklepami internetowymi? Co z e-paragonami? Niestety, ale pytań jest więcej niż odpowiedzi. Jasne, w przypadku, gdy nie przejdzie płatność kartą, sklep przeprowadzi zwrot, co jeszcze bardziej wydłuży kolejki do kasy.

Takie zmiany to przede wszystkim bardzo duże koszty po stronie przedsiębiorców. Muszą oni zainwestować w nowe systemy komputerowe i w edukacje – zarówno pracowników, jak i klientów. Uszczelnianie systemu podatkowego to ważna sprawa, ale czy wydawanie paragonu przed dokonaniem płatności to dobry pomysł? Eksperci są raczej zgodni. „Rzeczpospolita” przywołuje wypowiedzi doradców podatkowych i naukowców, którzy zgodnie krytykują rozporządzenie Ministerstwa Finansów. Na szczęście to tylko projekt nowych przepisów, więc możliwe, że pojawią się w nich jeszcze istotne zmiany.