Kradzież dowodu osobistego zgłoszenie online

Na to udogodnienie czekało wielu Polaków. Do tej pory jeżeli straciliśmy dowód osobisty należało zgłosić to w urzędzie gminy. Teraz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji i obywatel.gov.pl pojawił się względnie prosty do wypełnienia formularz. Usługa jest całkowicie darmowa.

Czytaj także: Płacenie gotówką kosztuje Polskę 18,5 mld zł rocznie

Jak zgłosić kradzież dowodu przez Internet?

W celu unieważnienia swojego dowodu tożsamości musimy ją najpierw potwierdzić poprzez Profil Zaufany (eGO). Jak więc wygląda zgłoszenie utraty dowodu online?

  1. Kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie.
  2. Zaloguj się na swój Profil Zaufany.
  3. Wybierz, co chcesz zgłosić — utratę lub uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie, a urząd nie otrzymał jeszcze twojego dowodu — wybierz sposób, w jaki dostarczysz go do urzędu.
  4. Nie musisz wybierać urzędu, który przyjmie twój wniosek. System wyświetli adresata (urząd, który wydał twój dowód).
  5. Odpowiedz, czy i w jaki sposób chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu.
  6. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie.
  7. Wyślij zgłoszenie. Wyświetli się komunikat, że zostało wysłane. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP). 
  8. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie dowodu — zanieś dowód do urzędu albo wyślij pocztą.

Czytaj także: Rusza pilotaż mDokumentów

Od razu po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik unieważni nasz dowód osobisty. Zgłoszenia może dokonać każdy, kto zgubił dowód osobisty albo kogo dokument został skradziony, lub uległ uszkodzeniu.

Warto też przypomnieć, że zastrzeżenie dowodu przez Internet nie załatwia całej sprawy. Utratę dokumentu powinniśmy też zgłosić na policję i do swojego banku, który przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom.