Tramwaje Warszawskie (ZTM) we współpracy z Mennicą Polską wyposażyły wszystkie tramwaje w stolicy w biletomaty pozwalające kupić bilety przy użyciu kart płatniczych oraz innych rodzajów płatności – w tym BLIK. Wszystkie automaty do zakupu biletów są ujednolicone i w każdym tramwaju znajdziemy taki sam biletomat.

Biletomat - Tramwaje Warszawskie

Montaż nowych urządzeń trwał od marca do września. Umowa z Mennicą Polską obejmuje leasing co najmniej 583 biletomatów. Zamówienie może być powiększone o kolejne 178 sztuk urządzeń. Wartość kontraktu to prawie 21 mln zł netto, z czego leasing wszystkich 761 urządzeń to prawie 11 mln zł – wychodzi ok. 14 tys. Zł za jeden biletomat.

Pasażerowie wolą kartę

W dużych miastach karty kredytowe i debetowe posiada ok. 75% mieszkańców. Średnia dla kraju to ok. 58%. Z badania przeprowadzonego przez Maison&Partners przeprowadzonego na zlecenie Mastercard wynika, że 61% Polaków chce móc płacić kartą wszędzie. Niestety, respondenci wskazali, że jednym z miejsc, gdzie wciąż trudno o wygodne płatności zbliżeniowe, jest właśnie transport publiczny. Teraz przynajmniej w Warszawie będzie łatwiej, ale to zła wiadomość dla miłośników gotówki – bez karty biletu nie kupisz.