Partner serwisu Visa dla biznesu

Narodowy Bank Polski też chce mieć departament FinTech

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 15 czerwca 2018, 10:11 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 20:15

Polski bank centralny planuje utworzenie nowego departamentu zajmującego się innowacjami finansowymi.

Znamy dyrektora departamentu FinTech w NBP

Departament ma powstać już w lipcu bieżącego roku. Obecnie kompletowana jest kadra i kierownictwo – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Departament FinTech w NBP już od lipca

Wygląda na to, że Narodowy Bank Polski postanowił pójść tą samą drogą co Komisja Nadzoru Finansowego, w której departament innowacji finansowych działa od 22 lutego 2018 roku.

Nie wiadomo jak zostanie nazwany nowy departament, ani jakie będzie miał zadania. Można domniemywać, że jego celem będzie dostosowywanie regulacji do zmieniającego się rynku. Takie podejście NBP jest jak najbardziej zrozumiałe, szczególnie, że już niebawem zacznie obowiązywać dyrektywa PSD2, która otworzy rynek finansowy na mniejsze i bardziej nowoczesne podmioty.

To dobra wiadomość dla fintechów, ponieważ jako największą barierę do rozwinięcia swojej działalności wskazują one niepewność prawną – takie wnioski płynęły między innymi z raportu KNF, który identyfikował bariery dla rozwoju branży FinTech w Polsce.

Departament FinTech w KNF odpowiada między innymi za opracowywanie stanowisk nadzoru dla uczestników sektora, prowadzenie dialogu z podmiotami z branży oraz analizy i monitorowanie zmian przepisów i regulacji. Od niedawna w ramach departamentu działa także Grupa robocza ds. blockchain. Ma ona opracować raport będący podstawą do uregulowania branży kryptowalut, która także uczestniczy w rozmowach.

Więcej o działalności Departamentu Innowacji Finansowych FinTech w UKNF można przeczytać w rozmowie z dyrektorem departamentu Arturem Granickim.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

narodowy-bank-polski-tez-chce-miec-departament-fintech