Europejski Bank Centralny chce, aby TIPS powstał przy współpracy z bankami i żeby charakteryzował się niskimi opłatami – 0,2 eurocenta za przelew. Dzięki TIPS przelewy w euro między bankami w całej Europie mają się odbywać w czasie rzeczywistym – przez całą dobę, 365 dni w roku.

Na dzień dzisiejszy dotarcie przelewu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej zajmuje jeden dzień roboczy – to zdecydowanie za długo. Europejski Bank Centralny poinformował w komunikacie, że TIPS przetrze też szlaki dla mobilnych płatności P2P w Unii Europejskiej.

Cena 0,2 eurocenta ma obowiązywać przez co najmniej 2 pierwsze lata działalności TIPS. Nabór europejskich banków do programu rozpocznie się już listopadzie bieżącego roku. Początkowo przelewy w ramach TIPS mają być realizowane jedynie w euro, ale EBC nie wyklucza obsługi transakcji również w innych walutach – donosi New York Times.

Czytaj także: Tony Joeglal, PayU – Pomagamy przedsiębiorcom w ekspansji za granicę

KIR jako jeden z pierwszych przystąpi do TIPS?

Do rozwiązania zamierza przystąpić Krajowa Izba Rozliczeniowa, która posiada już podobny system, o roboczej nazwie Euro Express Elixir. Aby skorzystać z rozwiązania wystarczy, że zarówno nasz bank, jak i bank odbiorcy środków będzie uczestnikiem EEE. Takie informacje jako pierwszy podał serwis Cashless.pl.

Inaczej sytuacja ma wyglądać w przypadku przelewów transgranicznych. Wtedy bank odbiorcy musi należeć do lokalnego systemu, jak ten oferowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową i komunikować się przez programy ogólnoeuropejskie. Taki program, czy jak kto woli węzeł komunikacyjny, tworzy właśnie Europejski Bank Centralny.

TIPS ma być właśnie taką bazą, która połączy systemy rozliczeniowe poszczególnych banków na kontynencie i wesprze obowiązujący TARGET2. Rozwiązanie ma być dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i tych firmowych.

Target Instant Payment Settlement na pewno znacznie ułatwi prowadzenie biznesu rozsianego po kilku krajach Wspólnoty. Dodatkowo bardziej wygodne stanie się też przelewanie pieniędzy rodzinie w kraju lub za granicą. Przelewy będą szybsze i tańsze.