Partner serwisu Visa dla biznesu

NBP udostępnia Express Elixir. Spore korzyści dla importerów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 24 marca 2017, 15:05 Aktualizacja: 24 lutego 2019, 21:22

Narodowy Bank Polski udostępni przelewy natychmiastowe Express Elixir. Aż chciałoby się zakrzyknąć „nareszcie!”… Tak naprawdę ten ruch powinien już nastąpić dawno temu. Niestety jak to jednak w życiu bywa, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Znamy dyrektora departamentu FinTech w NBP

Przelewy do ZUS i organów administracji skarbowej mogą być księgowane w czasie liczonym w sekundach. To główna korzyść z przystąpienia Narodowego Banku Polskiego do systemu Express Elixir. Włączenie banku centralnego jako uczestnika systemu płatności natychmiastowych jest rozwiązaniem unikalnym w skali światowej.

Narodowy Bank Polski – w ramach ustawowych zadań – prowadzi bankową obsługę budżetu państwa, w tym prowadzi rachunki bieżące organów administracji publicznej. Przystąpienie NBP do systemu Express Elixir zapewnia płatnikom składek do ZUS oraz podatnikom możliwość wyboru typu przelewu – standardowego, rozliczanego w trybie sesyjnym lub natychmiastowego, który trafi do adresata w czasie liczonym w sekundach.

Z jednej strony nie ma to wielkiego znaczenia dla płatnika, ponieważ liczy się moment zlecenia przelewu, ale sam fakt, że nasze pieniądze od razu docierają do urzędu może być pozytywnie odbierany przez znaczną część ludzi. Przelewy w trybie sesji są po prostu strasznie archaiczne.

Express Elixir w NBP. Importerzy lubią to!

Udostępnienie przelewów Express Elixir może być udogodnieniem dla regulujących swoje zobowiązania wobec np. sądów, urzędów wojewódzkich, KRUS, a także dla importerów, umożliwiając skrócenie czasu realizacji opłat celnych w ramach procedur celno-podatkowych.

Do tej pory towar nie mógł zostać odebrany ze składu, dopóki opłata nie znalazła się na koncie urzędu celnego. Wyobraźmy sobie sytuację, że zlecamy przelew w piątek późnym popołudniem… Towar będzie mógł trafić w nasze ręce dopiero w poniedziałek rano. Dołączenie NBP do systemu Express Exlixir znacznie ułatwi życie importerom.

Express Elixir został uruchomiony przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 2012 roku. Obecnie w niemal wszystkich bankach korzystanie z niego jest obciążone dodatkowymi kosztami. Wielu klientów oczekuje dnia, w którym to opłaty te zostaną zniesione i będziemy mogli bez problemu realizować przelewy w czasie rzeczywistym.

Sektor płatności jest stale modernizowany i aż dziw bierze, że do tej pory większość przelewów w Polsce jest rozliczanych w trybie sesji. Przyszłość to płatności w czasie rzeczywistym, jednak na razie banki mają chyba inne priorytety. Szczególnie, że są i takie, które wprowadzają opłaty za dostęp do konta internetowego…


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

nbp-udostepnia-express-elixir-spore-korzysci-dla-importerow