Monzo już w 2016 roku wprowadził pierwszą wersję płatności – Monzo-to-Monzo, która pozwalała na przesyłanie pieniędzy znajomym korzystającym z Monzo, tylko na podstawie ich numeru telefonu. Od tamtego czasu usługa była rozwijana i kontynuowana – mogliśmy dowiedzieć się, którzy nasi znajomi skorzystali już z Monzo. Teraz wprowadzona zostaje najnowsza aktualizacja „Nearby Friends”. Dzięki niej, gdy idziesz ze znajomymi na drinka nie musisz mieć ich numeru telefonu, żeby podzielić się rachunkiem. O sprawie informuje serwis TechCrunch.

Znajdź znajomych w pobliżu

Najnowsza aktualizacja Monzo pozwoli bez żadnych przeszkód przesłać pieniądze między znajomymi. Funkcja wykorzystuje geolokalizację, aby znaleźć w pobliżu osoby, które również korzystają z Monzo, dzięki czemu nie musimy mieć ich w naszej książce telefonicznej, by przelać im środki.

– Dzięki magii Bluetootha możesz zobaczyć każdego, kto używa Monzo w pobliżu. Aby chronić prywatność ludzi, znajdziesz tylko osoby, które również maja włączoną te funkcję w tym samym czasie. Za pomocą zaledwie kilku dotknięć możesz wysyłać pieniądze drugiemu użytkownikowi, bez potrzeby wymiany liczb lub wykonywania jakichkolwiek czynności administracyjnych – mówi Andy Smart, prowadzący bloga firmy.

Monzo wykorzystuje interfejs sieciowy Google dla sieci peer-to-peer, który pozwala aplikacjom łatwo odkrywać, łączyć się i wymieniać dane z urządzeniami znajdującymi się w pobliżu w czasie rzeczywistym. Jak to działa i czy podczas całej wymiany nasze dane są bezpieczne? Aplikacja nie udostępnia żadnych danych osobowych podczas całego procesu. Gdy użytkownik otwiera usługę „Nearby Friends”, wysłany zostaje anonimowy token do Google, który rozsyła go na pobliskie urządzenia za pomocą Bluetooth, a w tym samym czasie aplikacja zaczyna wyszukiwać inne urządzenia dostępne w pobliżu. Gdy odkryje takie urządzenie, otrzymuje token, który można wymienić na imię i zdjęcie profilowe nadawcy za pośrednictwem naszego interfejsu API. Następnie użytkownik dostaje identyfikator, za pomocą którego możliwa jest identyfikacja, kto ma dokonać płatności. Token wysyłany do Google wygasa po krótkim czasie.