Bunq posiada ponad 11 mln użytkowników w Europie i ponad 7 mld EUR w depozytach. Spółka planuje wykorzystać wypracowany zysk, aby kontynuować globalną ekspansję. Bunq obecnie czeka na licencję bankową w USA, a także aplikuje o licencję instytucji pieniądza elektronicznego w Wielkiej Brytanii.

Fintech bunq osiąga rentowność i chce zdobyć brytyjski rynek

Neobank obsługuje już klientów z UK, których pozyskał jeszcze przed Brexitem. Teraz jednak Bunq chce zdobyć zezwolenie na świadczenie pełnych usług finansowych na terenie Zjednoczonego Królestwa, celując w bazę około 2,8 mln klientów, których firma określa jako „cyfrowych nomadów”. W tym celu ma pomóc licencja instytucji pieniądza elektronicznego.

– Wielka Brytania jest domem dla drugiej co do wielkości liczby cyfrowych nomadów na świecie, więc naturalnie chcemy tam być – mówi Ali Niknam, CEO Bunq.

To jeden z największych challenger banków w Unii Europejskiej jeśli chodzi o liczbę klientów. W 2023 roku bunq pozyskał łącznie 100 mln euro, a jego wycena osiągnęła 1,65 mld EUR. Teraz w 2023 roku spółka zanotował zysk netto na poziomie 53,1 mln euro, a z jej usług korzysta już 11 mln klientów.

W zeszłorocznej rozmowie z Tech Crunch Ali Niknam zdradził, że około 65% wszystkich rachunków bieżących w bunq to rachunki podstawowe, co oznacza, że są to główne konta dla tych klientów. To bardzo dobry wynik w przypadku neobanków, których rachunki najczęściej są wykorzystywane jako konta dodatkowe.