Nest Bank działa na rynku od 2016 roku jako następca Bank Smart, który został założony w 2014 roku. Bank słynie ze swojej otwartości na technologie fintech m.in. w październiku 2018 uruchomił nową bankowość mobilną i internetową, która – wedle zapewnień banku – od początku została zaprojektowana w duchu otwartej bankowości. Dzisiaj Nest Bank poinformował, że otrzymał zezwolenie od KNF na prowadzenie działalności jako TPP (Third Party Provider).

Dzięki zgodzie na działanie jako zewnętrzny dostawca TPP Nest Bank będzie mógł korzystać z danych klientów udostępnianych przez inne banki za pośrednictwem interfejsu API. Oczywiście na dostęp do tych danych muszą wyrazić zgodę klienci banków.

Wstęp do otwartej bankowości

– Status zewnętrznego dostawcy usług pozwala Nest Bankowi w pełni korzystać z możliwości, jakie niesie ze sobą otwarta bankowość. A będzie ich bardzo wiele – mówi Małgorzata Adamczyk, Dyrektor Zarządzający Obszarem Rozwoju i Sprzedaży w Kanałach Cyfrowych – Za sprawą usług AIS (Account Information Services) nasi klienci zyskają chociażby możliwość agregowania swoich danych finansowych z różnych kont bankowych w jednym miejscu. Ponadto za pośrednictwem usługi PIS (Payment Initiation Services) klienci będą mogli zlecać przelewy z innych kont bankowych – dodaje Małgorzata Adamczyk.

Już teraz klienci Nest Banku mogą korzystać z Agregatora Finansów, który umożliwia zebranie danych z rachunków prowadzonych w innych bankach. Obecnie jest to rozwiązanie manualne – wymaga importu pliku. Dzięki zezwoleniu Nest Bank będzie mógł je zautomatyzować.

Przepisy wdrażające PSD2 weszły w życie 14 września 2019 roku. Banki szykują się do świadczenia nowych usług wykorzystując przy tym Polish API. Jedną z podstawowych funkcji ma być właśnie możliwość agregowania informacji o rachunkach z różnych banków w ramach jednej aplikacji mobilnej.