Od dzisiaj wszystkie seriale i filmy na platformie Netflix dostępne będą z polskimi napisami lub lektorem, a niektóre nawet z dubbingiem. Z tej okazji w Warszawie pojawił się dzisiaj dyrektor generalny Netflixa Reed Hastings.

Część produkcji została już przygotowana pod polskiego widza na początku bieżącego roku, jednak była to kropla w morzu potrzeb, a cena wciąż pozostawała taka sama jak w krajach gdzie cała baza była dostępna w rodzimym języku. Najtańszy pakiet kosztował 34 zł miesięcznie.

Znacznie wygodniej

Od pewnego czasu Polacy mogą rozliczać się z Netflixem w złotówkach, a na platformie zaczęło pojawiać się coraz więcej treści w naszym języku. Jednak dopiero od dzisiaj można mówić o prawdziwym przełomie.

Filmy i seriale dostępne w bazie można oglądać z polskimi napisami lub lektorem, a sama baza będzie stale powiększana o kolejne polskie produkcje. Na razie nie ma ich zbyt wiele:

 • „Kołysanka”,
 • „Galerianki”,
 • „Wojna żeńsko-męska”,
 • „Generał Nil”,
 • „Ile waży koń trojański”,
 • „Pokłosie”,
 • „Ida”,
 • „Jeż Jerzy”.

To tylko kilka przykładów. Hastings zapowiedział, że Netflix chce zwiększać liczbę polskich filmów i seriali, ale zaznaczył również, że ludzie korzystają z platformy przede wszystkim dla globalnych produkcji.

Gigant na skalę światową

Skąd tak wielka popularność Netflixa? Chodzi przede wszystkim o niską cenę i wygodę oglądania. Dochodzą jeszcze świetne produkcje wydawane przez firmę Hastingsa. „House of Cards”, „Orange is the New Black” czy „Stranger Things” to tylko kilka przykładów seriali, które zawładnęły sercami widzów na całym świecie.

Netflix umożliwia również tak zwany „binge watching”, czyli oglądanie wielu odcinków serialu pod rząd. Pierwszym serialem udostępnionym od razu w całości był „House of Cards” z Kevinem Spacey w roli głównej. Każdy kto namiętnie ogłada seriale wie jakie frustrujące potrafi być oczekiwanie na kolejny odcinek, w sytuacji gdy poprzedni skończył się tak zwanym „cliffhangerem”.

Hastings zapowiedział, że ceny wraz z wejściem na polski rynek nie ulegną zmianie. Obecny cennik prezentuje się następująco:

 • pakiet „podstawowy” to wydatek rzędu 34 zł miesięcznie. Jego posiadacze mogą oglądać programy tylko na jednym urządzeniu i bez jakości HD,
 • pakiet „standard” kosztuje 43 zł i gwarantuje jakość HD oraz możliwość oglądania filmów i seriali na dwóch urządzeniach jednocześnie,
 • pakiet „premium” jest wyceniany na 52 zł i pozwala raczyć się produktami Netflixa na czterech urządzeniach jednocześnie w jakości 4K (Ultra HD).

Netflix dostępny jest w prawie wszystkich krajach świata, z wyjątkiem Chin, Korei Północnej, Syrii oraz terytorium Krymu.

Koreańczycy z północy poradzili sobie jednak z polityką Reeda Hastingsa, tworząc własny projekt o nazwie Manbang, o którym można przeczytać tutaj.

Netflix zadebiutował w Europie w 2013 roku, a obecnie posiada ponad 83 mln użytkowników na całym świecie. Wartość firmy wyceniana jest na ponad 10 mld USD.

/RT