O planowanym przejęciu moskiewskiego challenger banku Tinkoff przez Yandex pisaliśmy pod koniec września. Akwizycja miała otworzyć rosyjskiemu gigantowi drogę na rynek usług finansowych, po wcześniejszym zakończeniu współpracy ze Sberbankiem.

Yandex nie przejmie fintechu Tinkoff

Ostatecznie obu stronom nie udało się dojść do porozumienia w kwestii warunków transakcji. Byłaby to jedna z największych transakcji w historii rosyjskiego rynku. Tinkoff stwierdza w komunikacie, że zamierza dalej współpracować z Yandex przy obecnych i przyszłych projektach – podaje Finextra.

Tinkoff to największy rosyjski challenger bank, który posiada około 11 mln klientów. Pod względem aktywów znajduje się w pierwszej dziesiątce największych banków w Rosji. Spółka powstała w 2006 roku z inicjatywy biznesmena Olega Tinkova.

Yandex często określany jest mianem „rosyjskiego Google”. To największa rosyjska firma technologiczna, której głównym biznesem jest właśnie przeglądarka internetowa. Firma oferuje jednak także inne usługi – carsharing, dostawy jedzenia, czy taksówki. Yandex był obecny również na rynku finansowym dzięki wieloletniej współpracy ze Sberbankiem. Współpraca została jednak zakończona, a nowym partnerem spółki miał zostać właśnie fintech Tinkoff.