To przede wszystkim pożyczki społecznościowe (P2P), których udzielono na kwotę 1,23 mld funtów, finansowanie nieruchomości 1,15 mld funtów oraz factoring niecałe 0,5 mld funtów. Do tego segmentu rynku zalicza się też finansowanie w modelu crowdfundingu – głównie udziałowego, który przekroczył wartość 270 mln funtów. Jednak na rynku brytyjskim rozwija się także crowdfunding z nagrodami, donacyjny a także związany z finansowaniem nieruchomości.

Raport wskazuje że alternatywne instrumenty finansowania klientów stają się istotnym elementem funduszy dla małego biznesu. Ponad 70 proc. wartości finansowania skierowane było do ponad 33 tys. firm – to wzrost o jedną trzecią w stosunku do roku 2015. Dane Stowarzyszenia Brytyjskiej Bankowości pokazują, że 15 proc. nowych pożyczek sektora finansowego generowanych jest przez platformy pożyczkowe P2P, a to oznacza utratę udziałów w rynku przez brytyjskie banki. Sektor finansowania alternatywnego znajduje się obecnie w fazie intensywnej konsolidacji. W zeszłym roku zniknęło z rynku 35 platform pożyczkowych, a pięciu głównych graczy kontroluje aż 64 proc. rynku.

Czytaj także: Faktoring to już połowa kredytów

Crowfunding lepszy niż kredyt bankowy

Obszar do rozwoju alternatywnego finansowania jest jednak bardzo duży. Ponad połowa właścicieli małych firm brytyjskich, wg raportu WorldPay ma trudności z uzyskaniem tradycyjnego, bankowego finansowania. Jedna trzecia przedsiębiorców poniżej 44 roku życia deklaruje, że będzie poszukiwania finansowania na rynku alternatywnym szczególnie w modelu crowdfundingu lub pożyczek P2P. Jak powiedział James Frost z WorldPay, wielu przedsiębiorców wciąż pamięta wykluczenia z rynku kredytowego (tzw. credit crunch) w okresie kryzysu sprzed niepełna 10 lat i dlatego rezygnuje z tradycyjnych kredytów bankowych.

Czytaj także: Mariusz Zabrocki: typowy wniosek o kredyt firmowy w banku ma 117 pól

W Polsce rynek alternatywny, szczególnie w postaci platform cyfrowych to margines finansowania firm. Do jego rozwoju przyczynić się może zapowiedziane właśnie przeze Ministerstwo Finansów podniesienie limitu finansowania młodych firm w modelu crowdfundingu udziałowego z równowartości 100 tys. do miliona euro. To skutek regulacji unijnych, które powinny być wdrożone do początku 2019 roku.

/Dr Mirosław Ciesielski – menedżer z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym. Wykładowca akademicki. Publicysta – artykuły dot. obszaru fintech w obserwatorfinansowy.pl i forsal.pl

foto: Pixbay