Decyzja Zip o opuszczeniu UK ma być potwierdzeniem gorszego okresu dla spółki, jak i całego sektora. Kilka dni temu fintech wycofał się z planowanego przejęcia amerykańskiego Sezzle za 491 mln USD. Zip sprzedał również Pocketbook, czyli aplikację do zarządzania budżetem, którą kupił jeszcze w 2016 roku. O sprawie pisze serwis Finextra.

Fintech BNPL Zip wycofa się z Wielkiej Brytanii?

Sky News podaje, że nie jest jasne czy Zip zamierza zamknąć swój oddział w Wielkiej Brytanii, jeśli nie znajdzie na niego kupca. Australijski fintech na razie nie udziela komentarza w tej sprawie. Spółka nie podała także liczby klientów, którą udało jej się pozyskać od startu w UK w marcu 2021 roku.

Australijski Zip to jeden z największych fintechów BNPL na świecie. Firma obecna jest także na polskim rynku, będąc właścicielem marki Twisto. Australijczycy sfinalizowali przejęcie Twisto w 2021 roku, a więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie z Renatą Salatą, CCO Twisto. Kwota transakcji miała wynieść około 100 mln EUR.

Zip nie jest jedynym fintechem z sektora BNPL, który mierzy się z problemami. Kłopoty ma także Klarna, której wycena spadła ostatnio do poziomu 6,7 mld USD. Wcześniej firma Sebastiana Siemiątkowskiego była wyceniana na około 46 mld dolarów.

O spowolnieniu można mówić także w innych subsektorach branży FinTech. Na początku bieżącego roku wrtości rund inwestycyjnych znacząco spadły w porównaniu do rekordowego 2021 roku. Inwestorzy coraz mocniej stawiają na rentowność spółek, ograniczając dopływ kapitału do bardziej ryzykownych biznesów. Możliwe, że niebawem będziemy świadkami spadku wyceny kolejnych fintechów.