Na początku bieżącego roku pisaliśmy o rozszerzonej funkcjonalności usługi „Historia Pojazdu”, w ramach której kierowcy mogą sprawdzić historię aut importowanych z zagranicy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Kupujesz auto z zagranicy? Sprawdź jego historię bez wychodzenia z domu.

– Nie pamiętasz kiedy kończy się ważność badania technicznego albo polisy OC? Chcesz sprawdzić szczegółowe dane techniczne? A może chcesz zobaczyć przebieg swojego auta, zarejestrowany podczas ostatniego przeglądu?  Teraz to żaden problem! – czytamy na stronie Ministerstw Cyfryzacji.

Czytaj także: UberEats debiutuje w Krakowie

Jak działa usługa „Mój Pojazd”?

Dzięki niej w jednym miejscu można znaleźć dziesiątki informacji o posiadanych pojazdach. „Mój Pojazd” znajduje się w zakładce „Kierowcy i pojazdy” na stronie www.obywatel.gov.pl. Usługa jest darmowa. Po zalogowaniu się za pomocą Profilu Zaufanego zobaczymy.

  • dane o pojeździe, w tym: marka, typ, nr vin, data pierwszej rejestracji, termin badania technicznego,
  • dane techniczne pojazdu, w tym: pojemność i moc silnika, liczba miejsc, dopuszczalna masa całkowita, rozstaw osi,
  • dane o zdarzeniach związanych z pojazdem, w tym wyrejestrowanie i zbycie,
  • dane o zawartej polisie, w tym datę zawarcia i wygaśnięcia, nazwę zakładu ubezpieczeń,
  • i wiele innych przydatnych informacji.

Dane można wyeksportować do pliku PDF. W przyszłości Ministerstwo Cyfryzacji planuje rozszerzyć usługę o kolejne funkcjonalności. Pojawi się coś na kształt „osi czasu”, na której będzie zobrazowana historia pojazdu. Widoczne mają być też pojazdy, które posiadaliśmy w przeszłości. Od czerwca w CEPiK 2.0 mają być także gromadzone dane o szkodach, które będą widoczne w usłudze „Mój Pojazd”.

– W przyszłości planowane są kolejne usługi bazujące na danych z rejestrów centralnych, takie jak „Sprawdź swoje uprawnienia”, „Uprawnienia kierowcy” czy „Przypomnij o terminach” – powiadomienia mailem o nadchodzących terminach np. badań technicznych i polisy OC – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Czytaj także: Prawnik na jedno kliknięcie

Obecnie liczba Profili Zaufanych (eGO) przekroczyła 1,4 mln. Bez wychodzenia z domu mogą go dziś zakładać klienci platformy usług pocztowych Envelo oraz siedmiu czołowych banków detalicznych.