Partner serwisu Visa dla biznesu

Nowa usługa w ramach CEPiK 2.0

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 20 lutego 2018, 12:23 Aktualizacja: 24 lutego 2019, 18:35

Ministerstwo Cyfryzacji otwiera swoje bazy danych. W ramach modernizacji systemu CEPiK 2.0 resort przygotował usługę „Mój Pojazd”, dzięki której kierowcy będą mieli dostęp do informacji o swoim samochodzie – tych gromadzonych w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdu. Jedyny warunek to posiadanie Profilu Zaufanego (eGO).

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia usługę "Mój Pojazd", dzięki której kierowcy zyskają dostęp do informacji na temat swojego samochodu.

Na początku bieżącego roku pisaliśmy o rozszerzonej funkcjonalności usługi „Historia Pojazdu”, w ramach której kierowcy mogą sprawdzić historię aut importowanych z zagranicy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Kupujesz auto z zagranicy? Sprawdź jego historię bez wychodzenia z domu.

– Nie pamiętasz kiedy kończy się ważność badania technicznego albo polisy OC? Chcesz sprawdzić szczegółowe dane techniczne? A może chcesz zobaczyć przebieg swojego auta, zarejestrowany podczas ostatniego przeglądu?  Teraz to żaden problem! – czytamy na stronie Ministerstw Cyfryzacji.

Czytaj także: UberEats debiutuje w Krakowie

Jak działa usługa „Mój Pojazd”?

Dzięki niej w jednym miejscu można znaleźć dziesiątki informacji o posiadanych pojazdach. „Mój Pojazd” znajduje się w zakładce „Kierowcy i pojazdy” na stronie www.obywatel.gov.pl. Usługa jest darmowa. Po zalogowaniu się za pomocą Profilu Zaufanego zobaczymy.

  • dane o pojeździe, w tym: marka, typ, nr vin, data pierwszej rejestracji, termin badania technicznego,
  • dane techniczne pojazdu, w tym: pojemność i moc silnika, liczba miejsc, dopuszczalna masa całkowita, rozstaw osi,
  • dane o zdarzeniach związanych z pojazdem, w tym wyrejestrowanie i zbycie,
  • dane o zawartej polisie, w tym datę zawarcia i wygaśnięcia, nazwę zakładu ubezpieczeń,
  • i wiele innych przydatnych informacji.

Dane można wyeksportować do pliku PDF. W przyszłości Ministerstwo Cyfryzacji planuje rozszerzyć usługę o kolejne funkcjonalności. Pojawi się coś na kształt „osi czasu”, na której będzie zobrazowana historia pojazdu. Widoczne mają być też pojazdy, które posiadaliśmy w przeszłości. Od czerwca w CEPiK 2.0 mają być także gromadzone dane o szkodach, które będą widoczne w usłudze „Mój Pojazd”.

– W przyszłości planowane są kolejne usługi bazujące na danych z rejestrów centralnych, takie jak „Sprawdź swoje uprawnienia”, „Uprawnienia kierowcy” czy „Przypomnij o terminach” – powiadomienia mailem o nadchodzących terminach np. badań technicznych i polisy OC – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Czytaj także: Prawnik na jedno kliknięcie

Obecnie liczba Profili Zaufanych (eGO) przekroczyła 1,4 mln. Bez wychodzenia z domu mogą go dziś zakładać klienci platformy usług pocztowych Envelo oraz siedmiu czołowych banków detalicznych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

nowa-usluga-ramach-cepik-2-0