Partner serwisu Visa dla biznesu

Nowa wtyczka od Mozilli. Chroni przed Facebookiem

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Facebook
Opublikowano: 30 marca 2018, 13:38 Aktualizacja: 19 lutego 2019, 20:19

Konto na Facebooku kasują kolejne firmy i znane osobistości. Elon Musk wraz ze SpaceX i Teslą zniknęli z serwisu Zuckerberga, podobną drogą poszli także WhatsApp, czy Playboy. Akcja otrzymała nawet swój kryptonim #deleteFacebook. To oczywiście pokłosie afery z przekazaniem danych firmie Cambridge Analytica.

Facebook Container to nowa wtyczka od Mozilli, która chroni przed Facebookiem

Wielu użytkowników Facebooka zaczęło obawiać się o swoją prywatność. Dlatego Mozilla postanowiła stworzyć „Facebook Container”, czyli wtyczkę, która uniemożliwi Facebookowi śledzenie naszej aktywności poza serwisem.

Czytaj także: Nowa aktualizacja Apple – iOS 11.3 gotowa do pobrania

Facebook Container – jak to działa?

Plugin kasuje pliki cookie Facebooka i blokuje mu dostęp do „ciasteczek” z innych stron. Serwis Zukcerberga zostanie odizolowany i nie będzie mógł na przykład targetować reklam na podstawie wyszukiwania. O rozwiązaniu czytamy na blogu Mozilli.

Czytaj także: Google Chrome wprowadza wbudowanego adblocka

Odcięcie Facebooka od danych na temat aktywności użytkowników to spory cios dla serwisu. FB de facto żyje z tego, że pozyskuje takie informacje – na ich podstawie wyświetla sugerowane strony, posty lub reklamy. Warto jednak dodać, że „Facebook Container” ma też skutki uboczne – po zainstalowaniu wtyczki nie będzie można na przykład automatycznie logować się do serwisów wykorzystujących konto Facebooka.

Niewykluczone, że to dopiero początek kłopotów Marka Zuckerberga. Za Mozillą mogą pójść kolejne przeglądarki i serwisy. Jest to w końcu dobry moment żeby zyskać nowych użytkowników i wyprzedzić konkurencję. Najwięcej do powiedzenia mają jednak sami internauci – to od nich zależy jakie informacje publikują i czy ostrożnie korzystają z Internetu. Żadna wtyczka nie zastąpi zdrowego rozsądku, chociaż z drugiej strony ciężko się bronić przed nieuczciwymi praktykami niektórych serwisów.

Czytaj także: Donald Trump atakuje Amazona


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

nowa-wtyczka-od-mozilli-chroniaca-przed-facebookiem