BigDataBox to spółka, która stworzyła pierwszą platformę do wymiany informacji pomiędzy uczestnikami rynku Rent a Car i Carsharing. O Rentbase pisaliśmy już jako pierwsi w maju tego roku. Teraz polski startup uruchamia serwis ExchangeData, dlatego zapytaliśmy o pochodzenie pomysłu i plany rozwojowe.

ExchangeData – nowa platforma autorstwa polskiego startupu

– Pomysł jak większość naszych biznesowych kierunków wziął się z potrzeby rynku, wbrew pozorom jasno prezentowanej  przez przedstawicieli nierzadko znanych brandów. Kilkukrotnie sam słyszałem jak podczas paneli dyskusyjnych w trakcie branżowych konferencji rynek dopominał się o dostęp do danych innych niż te powszechnie dostępne – mówi Przemysław Serba, Prezes Zarządu Bigdatabox Sp. z o. o..

Wymiana danych, bez względu na rynek, to ciężki kawałek chleba. Niemniej dyskusji nie podlega kierunek rynku powiązany z coraz to bardziej wzmożonym procesem oceny i weryfikacji klienta. Dużym wyzwaniem będzie praca nad zmianą podejścia firm do dzielenia się informacjami.

– Istotnym elementem systemu jest ulokowanie wszystkich potrzeb rynku w jednym miejscu. Dotychczas potrzeby były mocno rozproszone. Wszyscy o nich mówili, ale mało który podmiot wiedział jak i gdzie szukać. Ten projekt ma za zadanie to uporządkować i umożliwić wymianę informacji międzysektorowej. Naszym celem jest realizacja potrzeb klientów, a nie proponowanie bezużytecznych rozwiązań –  wyjaśnia Kamila Lindner, Wiceprezes Zarządu Bigdatabox Sp. z o. o..

BigDataBox – polski startup z sukcesami

Zapytaliśmy także o zaplecze techniczne. Strona internetowa nie wskazuje szczegółów, a jedynie pozwala na pozostawienie danych do kontaktu. Jak w praktyce ma wyglądać ta współpraca?

– Strona, którą Państwo odwiedziliście to wstęp do rozmów. Wstęp, ponieważ i jedna i druga strona do takiej współpracy powinna się przygotować. W chwili obecnej pracujemy nad zabezpieczeniem prawnym modelu współpracy między nami, a podmiotami chcącymi pobierać, jak i udostępniać oraz monetyzować swoje dane. Jednocześnie zbieramy informacje bezpośrednio od interesariuszy przyszłej wymiany, aby móc precyzyjnie określić jakich danych potrzebują a jakimi są skorzy się podzielić – komentuje Mateusz Styrczula, Członek Zarządu Bigdatabox Sp. z o. o..

– Ze swojej strony również poszukujemy i pozyskujemy unikalne, dotąd nieupowszechniane zbiory, mogące stanowić realną wartość operacyjną i biznesową dla naszych partnerów. ExchangeData.PL to projekt, który łączy ze sobą wymiar technologiczny, prawny oraz relacyjny. Zadbamy o to, aby każdy z nich był bezpieczny, skuteczny i przynosił jak największe korzyści wszystkim uczestnikom wymiany – dodaje.

BigDataBox zostało wyróżnione przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości poprzez dofinansowanie z UE w ramach popularnych „Bonów na innowacje”. Dodatkowo w ostatnich tygodniach firma pochwaliła się w swoich social mediach nominacją do Polskiej Nagrody Innowacyjności 2019.