Platformy czy pasaże e-commerce, czyli serwisy, w których dostępne są produkty pochodzące od wielu niezależnych sprzedawców, to jeden z najpopularniejszych modeli biznesowych w handlu online na świecie. Szacuje się, że do 2020 roku globalne serwisy tego typu będą miały aż 39% udział w sprzedaży online.

Nowe płatności Marketplace w ofercie PayU

Zjawisko tzw. marketplace’ów obserwujemy w polskim e-commerce praktycznie od samego początku zakupów internetowych w Polsce. W takim modelu działa znane chyba wszystkim Allegro, jak również rosnący bardzo mocno chiński gigant e-commerce – AliExpress.

Włączenie usługi płatności Marketplace od PayU gwarantuje platformom handlowym działającym w internecie znaczne ograniczenie formalności. To PayU weryfikuje każdy sklep, który chce rozpocząć sprzedaż na platformie. Aby to zrobić sprzedawcy wypełniają tylko krótki formularz online udostępniony przez PayU, a operator platformy ma łatwy dostęp do informacji o statusie każdego z nich poprzez API.

Jednocześnie to platforma handlowa posiada całkowitą niezależność w ustalaniu opłat, jakie poszczególni sprzedawcy poniosą za możliwość sprzedaży za pośrednictwem tejże platformy. Zadaniem jest przede wszystkim uproszczenie formalności w procesie weryfikacji sprzedających oraz ułatwienie zakupów kupującym, którzy mogą skorzystać z tzw. multikoszyka i dzięki temu zapłacić za wszystkie produkty, niezależnie od ilu sprzedawców pochodzą, wykonując jedną prostą transakcję – kartą płatniczą, lub przelewem elektronicznym. Można także skorzystać z rat online lub odroczyć termin płatności nawet do 30 dni.

Przygotuj się na PSD2

Płatności Marketplace od PayU są również gwarancją spełnienia najnowszych wymogów formalno-prawnych, jakie nakłada na właścicieli platform/pasaży handlowych obowiązująca od 19 czerwca br. znowelizowana ustawa o usługach płatniczych implementującą dyrektywę PSD2. Wprowadza ona obowiązek zmiany procesowania płatności przez platformy marketplace’owe. Co do zasady przepływ pieniędzy między kupującym, a sprzedającym nie może już dłużej odbywać się za pośrednictwem rachunków operatora platformy e-commerce, a jedynie dostawcy usług płatniczych.

Informacje techniczne dotyczące płatności Marketplace  znajdują się na stronie: http://developers.payu.com/pl/marketplace.html. Dostępna jest ona również w ramach sandbox – czyli niemal identycznej kopii produkcyjnej systemu PayU, której można używać do integracji i testów.

PayU/RT