Mowa o takich rozwiązaniach, jak Pakiet MŚP, Mały ZUS (dla jednoosobowych działalności gospodarczych), E-akta, IP box, zmiany w dozorze technicznym oraz kolejne udogodnienia w CEIDG. Trzeba jednak pamiętać, że na zgłoszenie do ZUS tego, że chce się korzystać z Małego ZUS, mamy czas tylko do 8 stycznia 2019 roku. Kolejna taka okazja pojawi się dopiero za rok.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich zmian przygotowanych przez MPiT można znaleźć tutaj.

Pakiet MŚP, Mały ZUS i IP Box – nowe projekty MPiT

Szefowa resortu Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz mówi, że małe i średnie przedsiębiorstwa to „oczko w głowie” jej ministerstwa. Nowe przepisy przyniosą właśnie średnim, małym i najdrobniejszym firmom oszczędności, a także ułatwienia i przywileje. Szczególną uwagę warto zwrócić na Pakiet MŚP, Mały ZUS i IP Box. Celem tego ostatniego rozwiązania ma być wsparcie innowacyjności polskiej gospodarki. W ramach IP Box do 5% zostanie obniżony CIT dla dochodów z prawa własności intelektualnej (IP), uzyskanego z działalności B+R lub z usług B+R zakupionych od innych podmiotów, ale przez siebie opatentowanych.

Warto także zatrzymać się przy projekcie Małego ZUS-u. Dzięki nowym przepisom już od nowego roku najmniejsze firmy będą mogły uiszczać niższe, adekwatne do osiąganych przychodów składki na ubezpieczenie społeczne, a nie – jak do tej pory – w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie. Zmiany dotyczą jednoosobowych działalności gospodarczych. Przedsiębiorcy, którzy chcą w 2019 roku skorzystać z tego rozwiązania muszą to zgłosić do ZUS do 8 stycznia.

Stała podstawa wymiaru składek, niezależna od wysokości przychodów, była barierą w rozwoju małych firm oraz negatywnie wpływała na ich przeżywalność. To właśnie w momencie pojawienia się obowiązku opłacania pełnej wysokości składek ZUS, nawet 10 tys. przedsiębiorców rocznie decyduje się na zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej.

Mały ZUS to rozwiązanie dla najmniejszych przedsiębiorców, których roczne przychody z prowadzonej działalności gospodarczej nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. jest to 63 tys. zł). Według szacunków MPiT z nowych przepisów skorzysta blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców, co przyniesie im prawie 5,4 mld zł oszczędności na przestrzeni 10 lat.