W 2023 roku wiele projektów VSoft koncertowało się wokół kolejnych automatyzacji procesów u klientów. Konieczność optymalizacji polityki kosztowej sprawia, że praktycznie każdy podmiot sektora finansowego (i nie tylko!) dąży poprzez cyfryzacje do zwiększenia przychodów. Rozbudowywanie takich istniejących rozwiązań to często ogromne wyzwanie, zwłaszcza że wielokrotnie pracujemy na „żywym organizmie”.

Wyzwania, ale i szanse rozwoju

Dużym challenge’em, który zaobserwowaliśmy również w tym roku były tzw. kolejki przy wdrożeniach w strukturach IT. My rozpoznaliśmy ten problem już jakiś czas temu, stąd też poza uznanymi na rynku konektorami, które od lat wdrażamy – mowa tutaj o konektorach do BIG – ów, BIK – u, czy tych niezbędnych do postępowania sądowego w ramach prowadzonych procesów windykacyjnych, rozpoczęliśmy także akwizycję rynku naszą platformą low – code (archITekt). W naszym odczuciu platformy tego typu to przyszłość.

Czy rok 2023 był dobry dla branży SoftTech? Wydaje mi się, że tak –  chociaż nie znam pełnego obrazu branży. W VSoft kontynuowaliśmy wiele projektów z klientami i otworzyliśmy szereg nowych. Kończymy rok z bardzo dobrym wynikiem, pełni satysfakcji, ale ciągle jesteśmy głodni nowych wyzwań. Wobec tego nasze cele na 2024 rok są naprawdę wysokie. By móc sprostać oczekiwaniom klientów stawiamy na rozwój kompetencji zespołów oraz powiększamy nasze teamy o dodatkowych specjalistów. Jesteśmy gotowi na różne wyzwania branży.

Nadchodzące 12 miesięcy w VSoft to także kolejne wyzwania na drodze do ekspansji zagranicznej.  Za nami pierwszy etap prac związanych z aktywnością na innych rynkach, czas na kolejne. Wierzymy, że nasze know-how w kontekście projektów dedykowanych, platformy low-code, jak również gotowe produkty sprawdzą się również na arenie międzynarodowej.

Pokolenie Z coraz częściej zajmuje stanowiska decyzyjne

Co do trendów na kolejny rok to stale obserwujemy rynek oraz aktywność firm z otoczenia nam najbliższego, czyli podmioty finansowe, oraz te, które towarzyszą temu sektorowi. Dziś prognozy mogą być bardzo skrajne, w zależności od punktu widzenia. Ostrożnie mogę stwierdzić, że z pewnością oczekujemy dalszego procesu optymalizacji procesów, przez co nasze rozwiązania będą nie tyle adekwatne do sytuacji rynkowej, jak i po prostu pożądane.

Biorąc pod uwagę naszą otwartość i wysokie doświadczenie w budowaniu dedykowanych rozwiązań technologicznych liczymy na nowe podmioty, które będą zmagały się z wyzwaniem znalezienia bezpiecznego, stabilnego i gotowego do wprowadzania szybkich zmian dostawcy oprogramowania. Rynkowe przykłady pokazują, że VSoft doskonale radzi sobie z budowaniem rozwiązań typu workflow, które są wykorzystywane 24/7/365 choćby w sektorze bankowym.

Takie referencje to z pewnością idealne świadectwo, że będziemy w stanie zaspokoić w zakresie technologii najbardziej wymagającego klienta. Liczymy też, że 2024 rok przyniesie perspektywy, które dziś może nie są przez nas zidentyfikowane, a może są w sferze naszych biznesowych marzeń, o których jeszcze głośno nie mówimy.

Żeby nie kończyć tak słodko – gorzko, jesteśmy też ciekawi pokolenia Z, które coraz częściej zajmuje stanowiska decyzyjne i pokazuje zupełnie nową perspektywę rozwoju. Myślę, że rozpoczyna się era nowego podejścia do rozwoju technologicznego, co będzie dla nas, jak również całego otoczenia SoftTech – owego niezwykle ciekawe.

Konkludując, liczymy, że 2024 będzie jeszcze lepszy od poprzedniego zarówno dla VSoft, jak i dla konkurentów, a przede wszystkim dla naszych klientów – tych obecnych oraz potencjalnych, którzy mamy nadzieję, będą szczęśliwymi posiadaczami naszych rozwiązań w najbliższym roku.