Celem banku jest wyjście poza standardowe usługi oferowane dotychczas przez bankowość mobilną. Open Chechkout, ViaCash (ViaFinTech) oraz Telemedico to projekty wybrane spośród blisko 150 zgłoszeń nadesłanych w ramach najnowszego wyzwania RBL_START. Firmy wezmą udział w 10 tygodniowym programie i w tym czasie – wspólnie z ekspertami z Alior Banku, będą opracowywać i sprawdzać rozwiązania, z których klienci Alior Banku mogliby korzystać na co dzień. Prócz tego celem jest także uzupełnienie aktualnie dostępnych usług w Alior Mobile.

Wyjść poza świat tradycyjnej bankowości

– Program RBL_START odgrywa istotną rolę w rozwoju innowacyjności Alior Banku. Poprzednie lata działań pokazały, że współpraca z fintechami niesie szereg obustronnych korzyści. Tym razem skupiamy się na bankowości mobilnej. Wielu klientów banku korzysta z naszej aplikacji na co dzień. Zgodnie z naszą strategią chcemy rozwijać funkcjonalności Alior Mobile i zapewnić produkty oraz usługi wykraczające poza świat tradycyjnej bankowości. Dlatego szukamy wyjątkowych rozwiązań, które pomogą nam rozbudować ekosystem usług, w tym również pozabankowych, wspierających naszych klientów w życiu codziennym – mówi Daniel Daszkiewicz, dyrektor Departamentu Innowacji i FinTech w Alior Banku.

Kogo szukał Alior Bank?

Do wyzwania „More than a banking app” zespół RBL_START poszukiwał firm, których rozwiązania wnoszą wartość dodaną dla klientów korzystających z kanałów cyfrowych. Ważnym kryterium wyboru było to, czy już funkcjonują na rynku oraz jak szybko mogą zostać zastosowane na szeroką skalę.

Zakwalifikowane startupy oferują rozwiązania, których wdrożenie w Alior Mobile może korzystnie wpłynąć na doświadczenie użytkownika. ViaCash to startup pracujący nad umożliwieniem wypłat i wpłat gotówki w sklepach stacjonarnych poprzez zeskanowanie kodu kreskowego w aplikacji. Z kolei Open Checkout proponuje maksymalne uproszczenie procesu wprowadzania danych podczas ostatniego etapu zakupów online (metoda dostawy, forma płatności czy dane adresowe). Z kolei Telemedico – jak nazwa wskazuje – to medtech, który daje klientom możliwość skorzystania ze zdalnych konsultacji lekarskich. Jak widać, to usługi jak do tej pory niekojarzone z bankowością mobilną.

Każdy startup zakwalifikowany do programu będzie współpracował z wyznaczonym FinTech partnerem oraz mentorem biznesowym. Wspólnie wypracują model potencjalnej współpracy. W czasie trwania programu RBL_START będą musieli przygotować m.in. wstępny biznes plan projektu, model integracji IT oraz zwalidować rozwiązanie podczas badań z klientami.

/RBL_START/ Fintek