Dużą część z Was pewnie chociaż raz w życiu odwiedziła popularną sieć Costa Coffee, biorąc na wynos kawę w tekturowym kubku. Potem taki kubek trafiał do śmietnika, a przy kolejnych wizytach otrzymywaliśmy następne tekturowe naczynie jednorazowego użytku. W ten sposób jeden klient w czasie jednego dnia mógł zużyć nawet 3-4 kubki. Teraz ma się to zmienić. O sprawie pisze serwis Banking Tech.

Costa Coffee wprowadza kubki służące do płatności

Costa Coffee UK opracowała kubki wielokrotnego użytku, które nazwano Clever Cup. Na ich spodzie znajduje się silikonowa nakładka z chipem służącym do płatności zbliżeniowych. Nakładkę można zdjąć – na przykład podczas mycia naczynia. To efekt współpracy z Barclaycard, będącym częścią banku Barclays.

Token z mikroprocesora powiązany jest z kontem bankowym, a technologię dostarcza Barclayd bPay. Dzięki temu z poziomu aplikacji można mieć podgląd na własne wydatki, doładować konto i zablokować/odblokować funkcję płatności w kubku. Przy użyciu rozwiązania Costa Coffee można płacić w każdym miejscu akceptującym płatności zbliżeniowe.

Już teraz na niektórych rynkach sieć kawiarni oferuje zniżki na ciepłe napoje tym osobom, które przyniosą ze sobą zużyty kubek. Jeszcze w kwietniu Costa Coffee zapewniała, że do 2020 roku chce dokonać recyklingu 500 mln tekturowych kubków.

Clever Cup ma kosztować 14,99 GBP i już niedługo będzie można go kupić we wszystkich sieciach Costa Coffee w Wielkiej Brytanii. 1 funt z każdej sprzedaży trafi na konto Costa Foundation, a kubek będzie zapakowany w pudełko zrobione z materiałów pozyskanych ze zużytych tekturowych kubków. Niestety na razie nie wiadomo, kiedy Clever Cup będzie dostępny na innych rynkach. Wydaje się, że akurat w Polsce takie rozwiązanie mogłoby się przyjąć – w końcu Polacy lubią wszelkiego rodzaju nowinki płatnicze.