Do sklepów z aplikacjami – Google Play i App Store – trafiła najnowsza wersja apki. Nowość to możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Będą mogły z niej skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, będzie niepokojący – czytamy w komunikacie.

W aplikacji Stop Covid można zapisać się na test

Jak ma to wyglądać w praktyce? W aplikacji dostaniemy powiadomienie o możliwym kontakcie z koronawirusem, po czym anonimowo wypełniamy dostępny w aplikacji test oceny ryzyka. Jeśli jego wynik jest niepokojący będziemy mieli możliwość zapisania się na test na COVID-19. Aplikacja przeprowadzi nas przez kolejne kroki. Informacja o możliwości zapisu na test wyświetli się na ekranie smartfona po wykonaniu testu oceny ryzyka.

Aplikacja Stop COVID (ProteGo Safe) wysyła powiadomienia o potencjalnym kontakcie z koronawirusem w oparciu o Bluetooth. System monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których jest zainstalowana aplikacja. Jeśli takie znajdzie, zapamięta to spotkanie, a w przypadku gdy osoba, z którą mieliśmy kontakt zachoruje na koronawirusa skontaktuje się z nami pracownik Centrum Kontaktu. O dokładnym działaniu rządowej aplikacji Stop Covid można przeczytać w podlinkowanym tekście.