To niezwykłe doświadczenie było możliwe dzięki połączeniu technologii mieszanej rzeczywistości (mixed reality) i sztuki nazwanej “Unmoored”/”Odcumowane” autorstwa chińskiego artysty Mel Chin. Instalacja jest elementem cyklu “Mel Chin: All Over the Place”, obszernego przeglądu czterech dekad twórczości Chin, zrealizowanego we współpracy z Queens Museum i organizacją No Longer Empty.

Tym razem sztuka zostawiła suchą nitkę

Instalacja odpowiada na pytanie, które Mel Chin zadał, kiedy tylko zobaczył gogle HoloLens. “Jak stworzyć scenariusz, który projektuje przyszłości? Mogę opowiedzieć historię o tym, co widzę, a rzeczywistość mieszana pozwoli ją zobaczyć i usłyszeć”.

Jego opowieść przewiduje jeden z możliwych scenariuszy przyszłości Nowego Jorku, jeżeli zmiany klimatyczne będą nadal postępowały w takim tempie: Times Square ma szansę zniknąć pod wodą z powodu topnienia pokrywy lodowej, erozji i powodzi na wybrzeżu.

“Przyszłość naszego świata jest ważna” – mówi Chin. “Słyszymy, jak naukowcy mówią o odległej przyszłości – o świecie 9 metrów pod wodą. Prawdopodobnie nie jest to coś, czego doświadczymy w ciągu naszego życia, chyba że wydarzy się coś katastrofalnego. Intencją mojego projektu jest pewna, oczywiście autorska forma dramatyzmu i pozwolenie ludziom na nasiąknięcie tą ideą i przemyślenie, jak by to było. Powinien być to potężny cyfrowy obraz. A więc, jeśli to jest przyszłość, to w jaki sposób takie prognozowanie może uczynić nas bardziej świadomymi teraźniejszości?”

– Artyści mają wyjątkową zdolność do opowiadania historii, ale także wyjątkową zdolność dostrzegania potencjału każdego nowego medium lub jakiejkolwiek nowej platformy technologicznej – mówi Lorraine Bardeen, Dyrektor Generalna ds. Mixed Reality w Microsoft.

Co ważne, Bardeen mówi, że artyści są w stanie zająć się dowolną treścią cyfrową – wizualną, przestrzenną i dźwiękową – i umieścić ją w jakimkolwiek miejscu w realnym świecie w taki sposób, że ludzie mogą ją odkryć, przypadkowo lub celowo.

Czym jest „Unmoored”/”Odcumowane”?

Instalacja wykorzystującą rzeczywistość mieszaną na Times Square była połączona z fizyczną pracą China o nazwie “Wake”, przygotowaną na zlecenie Times Square Arts. “Wake” to rzeźba oparta na XIX-wiecznym wraku USS Nightingale, połączonym ze szczątkami morskich ssaków. Galion statku jest wzorowany na XIX-wiecznej śpiewaczce operowej Jenny Lind, którą Chin nazywa “pierwszą supergwiazdą Ameryki”. Jak mówi sam artysta, wystawy celowo znajdują się na Times Square, który „sam jest wciągający, pełny super-gwiazdorskiego marketingu.”

Zestawienie przez China przeszłości, teraźniejszości i przyszłości buduje współzależne doświadczenie, które rozpoczyna się od czegoś, co artysta nazywa początkami masowego marketingu w „Budzeniu”. Ta industrialna i gwiazdorska przeszłość łączy ją z dzisiejszym Times Square i jego rolą w XIX-wiecznej ekspansji tej części Nowego Jorku. Chwilę potem instalacja “Unmoored”/”Odcumowane” przenosi widza do przyszłości.

Projekt ewoluował od partnerstwa z zespołami z Microsoftu i Listen (firmy, która często współpracuje z Microsoftem i innymi markami w szeregu doświadczeń artystycznych), zebranymi przez Zengalta, grupą entuzjastów technologii Bellevue z Waszyngtonu, którzy specjalizują się w technologii mieszanej rzeczywistości.

Pomysł narodził się podczas spotkania na innej wystawie w Muzeum Petersona w Los Angeles: “Amerykański supersamochód: przeżywanie historii Forda GT w mieszanej rzeczywistości”.

HoloLens i rzeczywistość mieszana na Times Square – potrwa tylko 3 dni

Ogromne zespoły programistów, animatorów, artystów 3D i projektantów dźwięku współpracowały z Chinem, który miał własny zespół na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Asheville, wyszukując łodzie zacumowane w porcie w Nowym Jorku, które następnie pojawią się w rozszerzonej rzeczywistości “Unmoored”/”Odcumowanego” nad głowami odwiedzających wystawę. Chin i jego zespół opracowali obszerną listę 141 łodzi (obliczoną tak, aby pasowały do przestrzeni nad Times Square) oraz informacje takie jak modele, lata powstania, wysokość zanurzenia, długości i liczba silników. Niektóre mają więcej niż 30 metrów, inne to łodzie wiosłowe.

– Jako artysta mogę marzyć i postulować wiele rzeczy, ale jest mało prawdopodobne, żebym mógł wprowadzić je wszystkie w życie działając w pojedynkę. Jest to okazja, aby zrealizować wizję, współpracując z zespołami z Microsoftu i Listen, które mogą zrobić to, czego ja nie potrafię – mówi Chin.

Każda łódź ma unikalny numer, który można znaleźć na mikrostronach internetowych przedmiotu, które zawierają linki do artykułów naukowych lub badań na tematy związane ze zmianą klimatu. To jest to, co Chin nazywa “potwierdzającą powodzią nauki, którą wyczuwa wyobraźnia”.

Ale, aby dotrzeć do większej liczby osób, a także dlatego, że doświadczenie HoloLens na Times Square było dostepne tylko trzy dni z ograniczoną ilością urządzeń, zespoły stworzyły także wersję “Unmoored”, która będzie dostępna na smartfonach.

Chin postrzega projekt jako okazję do “pobudzenia ciekawości, pragnienia zrozumienia, do ponownego zbadania tego, czego nie znasz w inny sposób.” I ma nadzieję, że obudzi to w zwiedzających potrzebę poszukiwania – których w sezonie letnim może być nawet 300 tys. dziennie – może pomyślą oni o tym, co zobaczyli i później sami poszukają więcej na ten temat”.

– Myślę, że to wyzwanie dla nas wszystkich pracujących na polu twórczym, aby znaleźć sposoby, które mogą przenieść ludzi w opcje, które jeszcze nie istnieją – mówi Chin.

Microsoft/RT