25 stycznia 2018, 18:30:Fire Talk - Hububu, u. Postępu 14, 02-676, Warszawa

Nowy moduł płatności online w urzędach

Nowy moduł płatności online w urzędach

Zadaniem administracji jest ułatwianie obywatelom załatwiania codziennych spraw. Dlatego 25 listopada 2017 roku przy współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową Ministerstwo Cyfryzacji planuje uruchomić na platformie ePUAP nową wersję modułu obsługi płatności online.

Celem rozwoju usługi była możliwość wykorzystania jej również w usługach centralnych, a nie jak dotychczas, tylko w usługach lokalnych. Pierwszą usługą centralną możliwą do opłacenia przez Internet będzie „Wniosek o odpis aktu stanu cywilnego”. W dalszej kolejności resort zamierza podłączyć do modułu kolejne usługi wymagające płatności, m.in. wniosek o wydanie prawa jazdy.

Czytaj także: Będzie szybki i darmowy Internet w każdej szkole

Dużo niższa prowizja dla obywateli

Ponadto dzięki zawartemu przez MC aneksowi do umowy z KIR, od 12 czerwca 2017 r obywatele dokonujący płatności online za realizację usług udostępnionych na ePUAP ponoszą niższe koszty prowizji za dokonanie płatności. Dotychczas prowizja uzależniona była od wartości transakcji i zawierała się w przedziale od 0,99 zł do 9,99 zł. Zgodnie z podpisanym Aneksem prowizja jest stała i wynosi 0,59 zł.

Dodatkowo, obniżona stawka prowizji ma zastosowanie również w przypadku umów zawieranych pomiędzy podmiotami publicznymi a KIR. Mowa tu o podmiotach, które będą chciały świadczyć usługi publiczne za pomocą własnych systemów informatycznych.

Urzędy miast i gmin zainteresowane uruchomieniem usługi umożliwiającej swoim Klientom dokonanie opłaty skarbowej za odpis Aktu Stanu Cywilnego online mogą to zrobić za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Podziel się artykułem
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone