Pierwsze pogłoski na ten temat pojawiły się w 2020 roku, gdy amerykański koncern przejął za około 100 mln USD startup Mobeewave. Spółka ta zajmowała się opracowaniem technologii pozwalającej na przyjmowanie płatności mobilnych smartfonem z modułem NFC. Stąd też inwestycja Apple, wzbudziła domysły, że gigant technologiczny zaproponuje własne rozwiązanie typu Soft POS.

iPhone posłuży jako terminal płatniczy

Według Bloomberg, Apple wkrótce udostępni nową usługę. Umożliwi ona przedsiębiorcom przyjmowanie płatności zbliżeniowych za pomocą iPhone’a, bez konieczności posiadania dodatkowego sprzętu. Pierwsze biznesy mogłyby skorzystać z rozwiązania już w najbliższych miesiącach. Zostanie ono wydane prawdopodobnie wraz z kolejną aktualizacją systemu iOS.

Apple odmówiło komentarza w tej sprawie. Nie jest więc wiadome, czy nowa funkcja to samodzielna usługa, czy może rozszerzenie Apple Pay. Trudno także ustalić, czy nowy projekt amerykański gigant realizuje we współpracy z innymi podmiotami.

iPhone co prawda już teraz może być terminalem płatniczym, umożliwia to rozwiązanie od fintechu Block (dawniej Square). Wymaga ono jednak od sprzedawców zainstalowania dodatkowego oprogramowania oraz używania urządzenia Square Reader.

W obszarze przyjmowania płatności, ciekawą nowością jest ostatnia propozycja od Visa. Ruszyły testy platformy Visa Acceptance Cloud, dzięki której rolę terminala płatniczego mogą spełniać urządzenia z dostępem do oprogramowania w chmurze, na przykład inteligentne lustra.