Partner serwisu Visa dla biznesu

Raport ZBP – o bankowości elektronicznej i płatnościach bezgotówkowych

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 26 października 2017, 14:08 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:12

Związek Banków Polskich zaprezentował kolejną edycję raportu [email protected] – przeglądu dotyczącego tendencji na rynku bankowości elektronicznej, w szczególności bankowości internetowej.

Nowy dyrektor Kontomatik

W II kwartale 2017 r. zanotowany został kolejny wzrost liczby klientów indywidualnych mających możliwość korzystania z bankowości elektronicznej. Na koniec czerwca 2017 roku ilość takich klientów liczbę ponad
34,5 mln., a już ponad 15,78 mln klientów indywidualnych to klienci aktywni , czyli tacy, którzy co najmniej raz w miesiącu logują się do bankowości elektronicznej.

Czytaj także: Uber wypuszcza własną kartę płatniczą

[email protected] – cyfrowa bankowość w liczbach

Na koniec I półrocza 2017 r. o około 30 tys. kont do liczby 2,38 mln wzrosła liczba klientów zakwalifikowanych do grona małych i średnich przedsiębiorstw. Blisko 60% klientów MŚP posiadających dostęp do e-bankowości stanowią aktywni klienci.

Na koniec II kwartału 2017 r. liczba operacji rozliczanych w systemie Express Elixir przekroczyła granicę miliona sztuk. Wraz ze wzrostem liczby operacji wzrosła również ich wartość, która wyniosła 3 937,07 mln złotych. Podstawowy systemem rozliczeń międzybankowych w Polsce Elixir zanotował niewielkie wzrosty w liczbie i wartości operacji rozliczanych w tym systemie, które wynoszą kolejno: 449,75 mln sztuk i 1 167,65 mld złotych.
Analizując dane od IV kw. 2012 do II kw. 2017 dot. liczby i wartości transakcji rozliczanych w systemie Elixir zauważyć można, że średnia wartość takiej operacji zawiera się w przedziale od 2 431do 2 638 złotych, a w przypadku systemu Express Elixir od 3 518 do 5 803 złotych. Na koniec II kwartału 2017 r. średnia wartość płatności natychmiastowej wyniosła 3 650 złotych, a więc wartość bliską minimalnej średniej wartości rozliczenia Express Elixir. Niska wartość tego rozliczenia może być spowodowana dużą ilością transakcji niskokwotowych wykonywanych za pośrednictwem usługi przelewu na telefon Blik.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem, który można pobrać tutaj po kliknięciu w poniższe zdjęcie.
NetB@nk - raport ZBP
[ZBP/RT]

Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

nowy-raport-zbp-o-bankowosci-elektronicznej-platnosciach-bezgotowkowych