Partner serwisu Visa dla biznesu

Nowy rejestr stron zakazanych od KNF-u

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#KNF
Opublikowano: 11 sierpnia 2017, 13:11 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 19:55

Nie tylko Ministerstwo Finansów będzie prowadziło rejestr domen zakazanych. Zgodnie z nowym projektem ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym podobną „czarną listę” ma prowadzić Komisja Nadzoru Finansowego.

Polscy wydawcy stracą nawet 1,5 mld złotych.

Obecnie KNF prowadzi listę ostrzeżeń publicznych, na którą trafiają podmioty niespełniające wymogów prawnych, albo po prostu łamiące prawo. Niedawno na liście tej pojawił się Związek Zawodowy ZUS-u

Czytaj także: Facebook uruchamia własny serwis VOD

Jak ma działać rejestr stron zakazanych KNF?

Nowy projekt ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów i de facto skopiowano w nim założenia z ustawy hazardowej. Jedyną różnicą jest fakt, że przepisy nie dotyczą stron bukmacherskich, tylko podmiotów świadczących usługi finansowe niezgodnie z polskim prawem.

Blokada będzie realizowana na poziomie DNS, podobnie jak ta stron bukmacherskich. W razie wpisania na listę, firmy będą mogły odwołać się do Komisji, która w terminie 60 dni rozpatrzy wniosek. Jeżeli KNF odrzuci odwołanie, to kolejny sprzeciw trzeba również zgłosić do samej Komisji… Z tym, że naszą sprawę ma rozpatrywać inny skład członków.

W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że blokowanie witryn internetowych poprzez system DNS nie jest zbyt skuteczny. Sposób na jego obejście znaleźli zarówno internauci, jak i sami dostawcy potencjalnie nielegalnych usług. Jeżeli prace legislacyjne pójdą zgodnie z planem, to nowa ustawa może wejść w życie już w październiku bieżącego roku.

Pełny projekt nowej ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

nowy-rejestr-stron-zakazanych-knf-u