Obecnie KNF prowadzi listę ostrzeżeń publicznych, na którą trafiają podmioty niespełniające wymogów prawnych, albo po prostu łamiące prawo. Niedawno na liście tej pojawił się Związek Zawodowy ZUS-u

Czytaj także: Facebook uruchamia własny serwis VOD

Jak ma działać rejestr stron zakazanych KNF?

Nowy projekt ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów i de facto skopiowano w nim założenia z ustawy hazardowej. Jedyną różnicą jest fakt, że przepisy nie dotyczą stron bukmacherskich, tylko podmiotów świadczących usługi finansowe niezgodnie z polskim prawem.

Blokada będzie realizowana na poziomie DNS, podobnie jak ta stron bukmacherskich. W razie wpisania na listę, firmy będą mogły odwołać się do Komisji, która w terminie 60 dni rozpatrzy wniosek. Jeżeli KNF odrzuci odwołanie, to kolejny sprzeciw trzeba również zgłosić do samej Komisji… Z tym, że naszą sprawę ma rozpatrywać inny skład członków.

W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że blokowanie witryn internetowych poprzez system DNS nie jest zbyt skuteczny. Sposób na jego obejście znaleźli zarówno internauci, jak i sami dostawcy potencjalnie nielegalnych usług. Jeżeli prace legislacyjne pójdą zgodnie z planem, to nowa ustawa może wejść w życie już w październiku bieżącego roku.

Pełny projekt nowej ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.