Partner serwisu Visa dla biznesu

Nowy zawód – technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Elektromobilność
Opublikowano: 29 sierpnia 2016, 10:35 Aktualizacja: 10 maja 2019, 15:40

Od 1 września tego roku na „zawodowej” mapie Polski pojawi się nowy fach – technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej. To odpowiedź na postulaty firm telekomunikacyjnych, którym tacy fachowcy są potrzebni. Z pomysłem wprowadzenia nowego zawodu wystąpiła do Ministra Cyfryzacji Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Izba zaproponowała utworzenie nowego zawodu, bo z jej dotychczasowych doświadczeń w realizacji Programu[…]

Od 1 września tego roku na „zawodowej” mapie Polski pojawi się nowy fach – technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej. To odpowiedź na postulaty firm telekomunikacyjnych, którym tacy fachowcy są potrzebni.

Z pomysłem wprowadzenia nowego zawodu wystąpiła do Ministra Cyfryzacji Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Izba zaproponowała utworzenie nowego zawodu, bo z jej dotychczasowych doświadczeń w realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki wynika, że technicy wykształceni zgodnie z dotychczasowym programem nie spełniają potrzeb pracodawców, np.: telewizji kablowych i producentów sprzętu wykorzystywanego przez te sieci. Trzeba więc nowych techników szkolić tak, by spełniali oczekiwania rynku.

Pracodawcy powinni wskazać jakie konkretne kwalifikacje muszą mieć absolwenci szkół zawodowych. Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód z przyszłością, co potwierdzają m.in. opinie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Konfederacji Lewiatan. Minister Anna Streżyńska złożyła więc do Ministra Edukacji Narodowej wniosek o uwzględnienie tego zawodu w klasyfikacji zawodów szkolnictwa.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

nowy-zawod-technik-szerokopasmowej-komunikacji-elektronicznej