Przypomnijmy, że elektroniczne paragony mają częściowo zastąpić kwity w formie papierowej. Mogą być dostarczane na przykład za pomocą bankowości internetowej, ale na taką formę otrzymywania paragonu musi się zgodzić klient (wciąż będzie można wybrać potwierdzenie w formie papierowej). Więcej o założeniach projektu e-paragonów i jego potencjalnych skutkach można przeczytać tutaj.

Ustawa o e-paragonach ma być elastyczna. Takie rozwiązania już powstają

Prace w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii wciąż trwają, ale z naszych informacji wynika, że resort ma już pewne plany co do ostatecznego kształtu przepisów. Po pierwsze ustawa o e-paragonach ma być elastyczna i nie będzie narzucała dostawcom specjalnych ograniczeń. Trzeba pamiętać, że rozwiązania z wykorzystaniem cyfrowych paragonów same pojawiają się na rynku, a dostawcy wykorzystują obecne możliwości prawne (luki?). Jako przykłady można podać pilotaż w sieci Piotr i Paweł, czy testowane właśnie płatności za paliwo na stacjach Orlen, gdzie wystarczy zeskanować kod z dystrybutora i dokonać płatności z poziomu aplikacji. Oczywiście bez odbioru papierowego paragonu.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w MPiT jeszcze przed końcem roku zrobi się głośno o e-paragonach. Resort zdradza, że współpracuje z kilkoma firmami, które same zgłaszają się w celu konsultacji. Nieoficjalnie mówi się o pilotażu wspólnie z PKO Bankiem Polskim, eService i PKN Orlen. W pracach nad cyfrowymi paragonami bierze udział także Ministerstwo Finansów.

Na razie nie wiadomo, kiedy ustawa o e-paragonach nabierze ostatecznego kształtu. Wszystko dlatego, że MPiT chce zebrać jak najwięcej pomysłów i opinii z rynku, aby stworzyć jeden wspólny, ale elastyczny standard. Nie wiadomo też w jakiej formie mają być dostarczane nowe paragony, ale tutaj najprawdopodobniej wygra opcja przesyłania ich przez bankowość elektroniczną. Początkowo wydawanie cyfrowych paragonów ma być ograniczone tylko do transakcji bezgotówkowych, ale resort nie zamyka się na inne opcje. Po zakończeniu pilotażu e-paragony zapewne będzie można otrzymać także podczas płatności gotówką.