Zasady odpowiedzialnego bankowania (ang. Principles for Responsible Banking) to inicjatywa powołana przez 30 banków sygnatariuszy, w skład których wchodzą: Barclays, BBVA, BNP Paribas, Citi, ING, Nordea, Santander, czy Societe Generale. W sumie do porozumienia miało przystąpić już 130 instytucji i organizacji.

Największe banki na świecie podpisują porozumienie

Principles for Responsible Banking

Inicjatywa została powołana na jeden dzień przed startem wyczekiwanego szczytu klimatycznego w Nowym Jorku. Podpisując porozumienie banki zobowiązały się do zintensyfikowania swoich działań na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałania zmianom klimatu i ochrony środowiska. Oznacza to zapewne większe inwestycje i pewne przeorientowanie modelu biznesowego. Powyżej grafika przedstawiająca cele Principles for Responsible Banking. Więcej o samej inicjatywie można przeczytać tutaj.

Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych inwestycje w ochronę środowiska i cele zrównoważonego rozwoju powinny zwrócić się bankom już do 2030 roku. Organizacja szacuje, że zaadresowanie tych problemów pozwoli zaoszczędzić nawet 12 bilionów dolarów rocznie – ograniczając koszty działalności i zwiększając przychody. Dodatkowo takie działanie ma się przełożyć na stworzenie 380 mln nowych miejsc pracy, właśnie do wspominanego 2030 roku.

To nie pierwszy przypadek, kiedy sektor finansowy i fintechy angażują się w ochronę Matki Ziemi. Wcześniej Mastercard wspólnie z fintechem Doconomy wprowadził aplikację DO, która umożliwia śledzenie i obniżenie naszego śladu węglowego, a także kompensację generowanych przez nas emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Do apki wydawana jest biodegradowalna karta płatnicza. W jaki sposób użytkownicy mogą kompensować emisję gazów cieplarnianych? Na przykład poprzez zaangażowanie w proekologiczne projekty, certyfikowane przez ONZ. Aplikacja ma pojawić się także w Polsce.

Z kolei Revolut uruchomił funkcję Donations, dzięki której końcówki z codziennych transakcji można przeznaczać na szczytne cele – między innymi na ochronę środowiska. Zgodnie z danymi z początku września, udało się w ten sposób zebrać około 1 mln złotych na ratowanie lasów Amazonii, dotkniętych rozległymi pożarami.