Partner serwisu Visa dla biznesu

Mają do dyspozycji 47 bilionów dolarów. Teraz łączą siły dla ochrony planety

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BankTech
Opublikowano: 23 września 2019, 12:36 Aktualizacja: 23 września 2019, 15:23

Grupa największych banków na świecie podpisała porozumienie na rzecz „zasad odpowiedzialnego bankowania”. Instytucje zobowiązały się do uwzględnienia w swojej strategii celów porozumienia paryskiego (dotyczącego zmian klimatu) i celów zrównoważonego rozwoju ONZ. W sumie wartość aktywów wszystkich zaangażowanych banków przekracza niebotyczne 47 BILIONÓW dolarów.

Mają do dyspozycji 47 bilionów dolarów. Teraz łączą siły dla ochrony planety

Zasady odpowiedzialnego bankowania (ang. Principles for Responsible Banking) to inicjatywa powołana przez 30 banków sygnatariuszy, w skład których wchodzą: Barclays, BBVA, BNP Paribas, Citi, ING, Nordea, Santander, czy Societe Generale. W sumie do porozumienia miało przystąpić już 130 instytucji i organizacji.

Największe banki na świecie podpisują porozumienie

Principles for Responsible Banking

Inicjatywa została powołana na jeden dzień przed startem wyczekiwanego szczytu klimatycznego w Nowym Jorku. Podpisując porozumienie banki zobowiązały się do zintensyfikowania swoich działań na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałania zmianom klimatu i ochrony środowiska. Oznacza to zapewne większe inwestycje i pewne przeorientowanie modelu biznesowego. Powyżej grafika przedstawiająca cele Principles for Responsible Banking. Więcej o samej inicjatywie można przeczytać tutaj.

Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych inwestycje w ochronę środowiska i cele zrównoważonego rozwoju powinny zwrócić się bankom już do 2030 roku. Organizacja szacuje, że zaadresowanie tych problemów pozwoli zaoszczędzić nawet 12 bilionów dolarów rocznie – ograniczając koszty działalności i zwiększając przychody. Dodatkowo takie działanie ma się przełożyć na stworzenie 380 mln nowych miejsc pracy, właśnie do wspominanego 2030 roku.

To nie pierwszy przypadek, kiedy sektor finansowy i fintechy angażują się w ochronę Matki Ziemi. Wcześniej Mastercard wspólnie z fintechem Doconomy wprowadził aplikację DO, która umożliwia śledzenie i obniżenie naszego śladu węglowego, a także kompensację generowanych przez nas emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Do apki wydawana jest biodegradowalna karta płatnicza. W jaki sposób użytkownicy mogą kompensować emisję gazów cieplarnianych? Na przykład poprzez zaangażowanie w proekologiczne projekty, certyfikowane przez ONZ. Aplikacja ma pojawić się także w Polsce.

Z kolei Revolut uruchomił funkcję Donations, dzięki której końcówki z codziennych transakcji można przeznaczać na szczytne cele – między innymi na ochronę środowiska. Zgodnie z danymi z początku września, udało się w ten sposób zebrać około 1 mln złotych na ratowanie lasów Amazonii, dotkniętych rozległymi pożarami.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ochrona-srodowiska-onz-najwieksze-banki