Biometria wykorzystywana jest przez polskie banki coraz częściej. Niektóre z nich umożliwiają już swoim klientom logowanie do aplikacji mobilnej oraz potwierdzanie płatności odciskiem palca. Pojawiają się również takie technologie jak biometria głosowa, rozpoznawanie twarzy, geometria dłoni czy skanowanie tęczówki oka.

BZ WBK wprowadzi autoryzację powiadomieniem push?

 Biometria jest trendy

― Biometria wyznacza kierunek rozwoju aplikacji i płatności mobilnych, zarówno z punktu widzenia technologii, jak i bezpieczeństwa. Bez wątpienia ta technika sprawi, że płatności elektroniczne staną się jeszcze bardziej wygodne i bezpieczne, co w znacznym stopniu wpłynie na ich popularność ― mówi Ricardo Campos, Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.

― Przełomowe w ostatnim czasie było udostępnienie przez Bank Millennium możliwości potwierdzenia odciskiem palca płatności 3D Secure. Opcja zatwierdzania tego typu transakcji odciskiem palca to pierwsze takie rozwiązanie na rynku ― dodaje.

Jak pokazuje badanie „Pokolenie Millennium w świecie finansów i nowych technologii, na tle generacji X i Z”, nowoczesnymi rozwiązaniami szczególnie zainteresowana jest najmłodsza grupa klientów banków. Badanie pokazało wiele ciekawych zwyczajów Polaków w różnych grupach wiekowych. Odpowiedziało między innymi na pytanie, czy Bitcoin to waluta młodych.

Logowanie do m-bankowości za pomocą odcisku palca jest najpopularniejsze w grupie najmłodszych respondentów (16-19 lat) i wynosi aż 50 proc. 38 proc. pytanych wybrałoby logowanie za pomocą biometrii, jeśli miałoby taką możliwość. Millennialsi, natomiast czyli osoby w wieku 20-32 lata najchętniej logowaliby się do bankowości mobilnej standardowo (wskazało tak blisko 60 proc. badanych), a biometrię wybrałoby ok. 40 proc.

W biometrie inwestuje również PKO BP, który zamierza testować system rozpoznawania głosu, opracowany przez inżynierów z Politechniki Gdańskiej.

Biometria to kwestia dyskusyjna?

Można dyskutować co powinno, a co nie powinno mieć zabezpieczenia biometryczne. Czy pójście w kierunku szczoteczek do zębów reagujących na odcisk palca posiadacza to pójście za daleko? Czy broń powinna mieć zabezpieczenia biometryczne? Ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na te pytania, jednak podstawowym kryterium wydaje się kwestia ceny.

Ciężko wyekwipować szczoteczkę do zębów w narzędzia do biometrycznej autoryzacji, jeżeli ich koszt znacznie przewyższył by koszt wyprodukowania samej szczoteczki. Pieniądze to jednak na tyle poważna sprawa, że biometria jak najbardziej jest odpowiednim narzędziem do wprowadzania w sferze autoryzacji płatności lub logowania do bankowości mobilnej.

Jedynym minusem jest to, że trzeba oczywiście posiadać odpowiedni sprzęt, aby korzystać z autoryzacji odciskiem palca. Nie wszystkie smartfony są wyposażone w takie nowinki. Stają się one jednak wprowadzane na coraz szerszą skalę i zapewne za kilka lat nie będą niczym nadzwyczajnym, zupełnie jak NFC.

Szczególnie, że na tapecie znajduje się już rozpoznawanie twarzy, albo skaner siatkówki. W takie bajery wyposażony będzie nowy Samsung Note 8, jak i jubileuszowy iPhone 8.