mBank wydał dzisiaj komunikat o możliwości odroczenia spłaty kredytów z powodu epidemii koronawirusa. Ułatwienie dotyczy wszystkich kredytów spłacanych w ratach, czyli między innymi gotówkowych, hipotecznych czy firmowych. Odłożyć w czasie można jednak tylko ratę kapitałową, a to oznacza, że ratę odsetkową wciąż trzeba będzie spłacać w terminie. Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

mBank - odroczenie spłaty kredytu mBank - odroczenie spłaty kredytu

Czy zawieszenie spłaty kredytu oznacza, że nie będę musiał nic płacić?

Odroczenie dotyczy części kapitałowej raty. Odsetki nadal będziesz musiał spłacać. Pamiętaj, że to część kapitałowa stanowi ogromną część raty. W przypadku kredytu gotówkowego na 12 tys. zł zaciągniętego na 50 miesięcy w pierwszej racie 197 zł to część kapitałowa a 95 zł odsetkowa i tylko tę drugą zapłacisz. W 30 racie 247 zł to część kapitałowa a 44.5 zł odsetkowa. Oznacza to ogromną ulgę w spłacie kredytu.

Czy jeśli zawieszę kredyt na 6 miesięcy to będę go spłacać 6 miesięcy dłużej?

Nie. Liczba rat się nie zmieni. Nadal przez te 6 miesięcy będziesz spłacać część odsetkową kredytu. Natomiast część kapitałowa, której nie będziesz spłacać zostanie rozłożona równomiernie na pozostałe raty, kiedy już wrócisz do spłacania kredytu.

Co się stanie po okresie kiedy zawieszenie kredytu się skończy?

Po tym czasie Twoje raty zostaną równomiernie powiększone o kapitał, którego przez te 6 miesięcy nie spłacałeś. Czyli jeśli pozostało Ci 20 rat to część kredytu, której nie spłacałeś zostanie rozłożona na 20 równych części i dodana do normalnej raty.

mBank - odroczenie spłaty kredytu mBank - odroczenie spłaty kredytu

Czy za odłożenie spłaty kredytu trzeba zapłacić jakąś prowizję?

Nie. Nie pobieramy żadnej prowizji.

Jak długo czeka się na decyzję o zawieszeniu spłaty kredytu?

Proces w bankowości detalicznej jest w pełni automatyczny. Każdy klient, który zawnioskuje o zawieszenie spłaty od razu otrzyma pozytywną decyzję.

Dlaczego odraczacie tylko część kapitałową a nie całą ratę? W telewizji mówią, że banki powinny odroczyć całą ratę.

Rozwiązanie, w którym mogliśmy odroczyć część kapitałową raty było najszybszym możliwym do wprowadzenia i zrobiliśmy to jako pierwszy bank. W dodatku można złożyć wniosek z domu i jest on automatycznie akceptowany dla każdego klienta. Pamiętaj, że to część kapitałowa stanowi ogromną część raty. W przypadku kredytu gotówkowego na 12 tys. zł zaciągniętego na 50 miesięcy w pierwszej racie 197 zł to część kapitałowa a 95 zł odsetkowa i tylko tę drugą zapłacisz. W 30 racie 247 zł to część kapitałowa a 44.5 zł odsetkowa. Oznacza to ogromną ulgę w spłacie kredytu.

Czy zawieszenie spłaty kredytu będzie miało wpływ na moją zdolność kredytową w mBanku lub innych bankach?

Nie. Zawieszenie spłaty nie będzie miało wpływu na zdolność kredytową.