Dzisiejszy komunikat oznacza finalizacje umowy podpisanej między MCI i Nets w czerwcu 2018 roku. Wtedy spółki podawały, że wartość transakcji wyniesie 315 mln PLN – co jest rekordem na polskim rynku fintech. Całkowity zysk Funduszu wyniesie ok. 255 mln PLN – najwięcej w historii Grupy MCI. Pełny komunikat z czerwca można znaleźć tutaj.

Prezesem spółki pozostanie natomiast Andrzej Budzik. Dotpay/eCard zatrudnia około 80 osób. W 2017 roku odnotował dochody brutto w wysokości ponad 12 milionów EUR. Dzięki finalizacji transakcji klienci Dotpay/eCard skorzystają z szerszego portfolio najnowocześniejszych rozwiązań e-commerce i zwiększonego poziomu innowacyjności.

Nets przejmuje Dotpay/eCard od Funduszu MCI

Dotpay i eCard to polskie instytucje płatnicze, które wspólnie tworzą punkt kompleksowej obsługi rozwiązań płatności elektronicznych w Polsce, łącząc możliwości licencjonowanego centrum autoryzacyjnego kart płatniczych i dostawcy usług płatniczych oraz oferując handlowcom kompleksowe, omnibusowe rozwiązania płatnicze dostosowane do najbardziej wymagających procesów biznesowych. Firmy obsługują ponad 30 tys. merchantów we wszystkich segmentach płatności elektronicznych.

Dzięki przejęciu Nets, firma z branży płatności online (działająca głównie w krajach nordyckich), uzyska dostęp do szóstego pod względem liczebności mieszkańców kraju UE, a tym samym rynku o stale rosnącej gospodarce, stabilnym wzroście wolumenu handlu elektronicznego i wysokim potencjale rozwoju płatności online, wspieranym przez inicjatywy rządowe.

Dla MCI inwestycja okazała się wielkim sukcesem, generując wyniki na poziomie 3.0 CoC i niemal 40% IRR w okresie inwestycyjnym trwającym trzy lata. Patrząc na ostatnie lata, do największych sukcesów MCI można zaliczyć exit z iZettle do PayPal, sprzedaż marki e-travel w Europie Środkowo-Wschodniej Invia oraz zakup lidera insurtech na Węgrzech – Netrisk. Zarządzane przez fundusz aktywa o wartości około 2,3 mld PLN (600 mln USD) przeznaczone są głównie w obszary  fintech, e-commerce i ekosystem IT.