Do tej pory Ognivo było dostępne tylko dla banków i komorników, teraz jednak skorzystają z niej również osoby prywatne. Znaleziono dla niego nowe  zastosowanie – rozwiąże on problem tak zwanych „martwych kont”.

Poprzednio, w przypadku śmierci krewnego, spadkobiorca musiał sprawdzać każdy bank z osobna.. Teraz wystarczy udać się do jednego oddziału i zlecić przeszukanie bazy danych za pomocą Ognivo. Możliwość taka przysługuje osobom posiadającym notarialne lub sądowne potwierdzenie dziedziczenia.

Zastosowanie Ognivo

Program został opracowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 2007 roku. Pozwala na sprawną wymianę informacji pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozliczeniach Elixir i Euro Elixir oraz instytucjami takimi jak ZUS, urzędy skarbowe, urzędy celne, Poczta Polska, sądy, prokuratury czy też komornicy sądowi. Dzięki systemowi, banki mają możliwość płynnego zarządzania reklamacjami i zapytaniami, które wcześniej odbywały się w formie papierowej. Platforma pozwala również na bieżące monitorowanie postępów w złożonej reklamacji lub zapytaniu. Z aplikacji korzysta większość polskich banków, poza Credit Agricole, Bankiem Pocztowym i Bankiem BPH.

Klienci banków chętnie korzystają z Ognivo w celu przeniesienia rachunku bankowego. Wystarczy złożyć wniosek w nowym banku, a zostaje on upoważniony do załatwienia formalności z bankiem poprzednim, w celu zamknięcia konta. Rozwiązanie to posiada jednak pewne wady, gdyż korzystając z Ognivo nie można przenieść lokat, kredytów czy też Indywidualnych Kont Emerytalnych.

Za darmo z systemu można skorzystać między innymi w BZ WBK, natomiast w wielu innych bankach opłata za użycie systemu oscyluje w granicach 50 zł.

Z Ognivo korzystali kiedyś głównie komornicy, aby wyszukać konta dłużnika. Dzięki nowym rozwiązaniom system staje się bardziej funkcjonalny i przydatny, również dla zwykłych obywateli. Jego główną zaletą jest szybkość uzyskiwania potrzebnych danych i ograniczenie papierkowej roboty. Wsparcie spadkobierców w poszukiwaniu zapisanych im oszczędności, jest pomysłem godnym pochwały.

RT