Open Banking Europe to organizacja łącząca uczestników rynku finansowego, w celu zwiększenia konkurencyjności, wydajności i bezpieczeństwa płatności online na Starym Kontynencie. Głównym polem działalności OBE jest otwarta bankowość i wymogi wynikające z dyrektywy PSD2.

Open Banking Europe łączy siły z ETPPA

Na początku 2021 roku Open Banking Europe zostało przejęte przez fintech Konsentus, działający w obszarze RegTech. Do OBE należą takie podmioty jak Bank of America, JP Morgan, Wells Fargo, Citi Bank, HSBC, BNP Paribas, Societe Generale, czy UniCredit.

Z kolei European Third Party Providers Association to stowarzyszenie pozababkowych dostawców usług TPP. Organizacja powstała w kwietniu 2019 roku, jako formalizacja istniejącej wcześniej koalicji Future of European Fintech. Do ETPPA należą między innymi Wise (dawniej TransferWise), Plaid, Tink, Sofort, czy Paysafe.

Teraz porozumienie na linii Open Banking Europe i European Third Party Providers Association formalizuje i wzmacnia interakcje oraz istniejące relacje pomiędzy OBE i ETPPA. Chodzi tutaj przede wszystkim o dostarczanie wskazówek i wyjaśnień dotyczących aspektów dyrektywy PSD2 w Europie.

Obie strony będą współpracować przy działaniach związanych z usługami TPP (Third Party Provider), dostępnymi w ramach otwartej bankowości. Kooperacja obejmuje wspólne badania, dokumenty, webinary, czy kontakty z innymi organizacjami w ramach ekosystemu open bankingu – czytamy w komunikacie.