Orange otrzymał wreszcie wszystkie potrzebne zgody od podmiotów regulacyjnych we Francji i Unii Europejskiej. Zatwierdziły one przejęcie przez Orange Groupama Banque, który w styczniu 2017 roku zostanie przemianowany na Orange Bank. Jego grupą docelową będą głównie użytkownicy mobilni – informuje serwis European Communications.

Orange to francuska firma telekomunikacyjna, powstała w 1988 roku. Jest to największy dostawca usług telekomunikacyjnych działający w Polsce.

Czytaj także: Czy roboty na pewno są już gotowe na bycie bankierami?

Najpierw Francja…

Potem Hiszpania i Belgia. Telekom chce przyciągnąć do nowego banku co najmniej 2 miliony swoich klientów, czyli około 7%  francuskiej bazy. Takie są plany Orange, który już na początku bieżącego roku zaplanował przejęcie Groupama Banque.

Użytkownicy będą mogli zostać klientami banku bezpośrednio przez aplikację mobilną, przez stronę internetową bądź poprzez wizytę w oddziale. Na starcie oferta ma obejmować klasyczne konta, lokaty, kredyty i system płatności. W drugiej połowie 2017 roku grupa klientów banku zostanie poszerzona o sieć użytkowników Groupama.

– Współpraca z Groupama jest bardzo ważnym krokiem naprzód, który pozwoli nam na wprowadzanie innowacji na rynku finansowym. Razem stworzymy bank przyszłości. Nasza oferta będzie w 100% mobilna i wyjdzie naprzeciw potrzebom współczesnych klientów. Będzie prosto, przejrzyście, bezpiecznie i szybko – mówi Stephane Richard, dyrektor generalny Orange.

Telekomunikacyjny gigant planuje generować zyski rzędu 400 mln euro rocznie, już w roku 2018.

Czytaj także: Photon – czy polski robot podbije świat?

Telekomy chcą być bankami

Orange już w zeszłym roku rozpoczął swoją działalność na rynku finansowym w Polsce. Uruchomiony został serwis Orange Finanse, który zaledwie w ostatnim kwartale 2015 roku zdołał przyciągnąć 250 tysięcy klientów.

Sukces nad Wisłą pozwolił firmie jeszcze bardziej uwierzyć w swoje możliwości.

– Mamy od 5 do 7 lat przewagi nad konkurencją z branży telekomunikacyjnej. W tym okresie żaden z rywali nie powinien uruchomić podobnego projektu – zapewnia Laurent Paillassot, szef Orange na rynku w Hiszpanii.

Dlaczego telekomom zależy na świadczeniu usług finansowych? Odpowiedź jest bardzo prosta – chodzi o dodatkowe zyski. Firmy pokroju Orange mają wyrobioną bardzo silną pozycję na rynku, która zapewnia zaufanie ze strony klientów. Do tego posiadają ogromne bazy użytkowników, których nie trzeba „rekrutować” na nowo, wystarczy dołączyć im kolejną usługę do pakietu.

Wall Street Journal w swoim artykule zwraca jednak uwagę na to, że Orange wchodzi na nieznane wody. Dodatkowo jest to rynek bardzo zatłoczony, zatem powstaje pytanie co telekom może dodać od siebie, aby się wyróżnić? Firma będzie miała sporo do udowodnienia.

Coraz większe zaangażowanie firm telekomunikacyjnych w sektor bankowy może być świetną okazją dla FinTechowych startupów. Więcej podmiotów oznacza więcej chętnych do współpracy, a co za tym idzie większe możliwości i pieniądze.

/RT